HISTORIA SG
-
O bohaterach pamiętajmy nie tylko od święta
W listopadzie, we Wszystkich Świętych odwiedziliśmy cmentarze, a na grobach naszych bliskich, także bohaterów polskich formacji granicznych zabłysły lampki. Cóż to jednak za pamięć, która ogranicza się do jednego dnia?
-
U Polski bram - pierwsze starcie żołnierzy KOP z sowieckimi dywersantami
W nocy z 7 na 8 stycznia 1925 roku załoga sowieckiej strażnicy granicznej w pobliżu Jampola na Wołyniu ze zdumieniem zobaczyła zbliżający się od polskiej strony kilkudziesięcioosobowy oddział w umundurowaniu Wojska Polskiego. Za nim widać było kolejne jednostki. Słychać było strzały, a wystrzelone pociski padały na terytorium ZSRR.
-
Ku Niepodległej
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia w 1918 roku w wyniku krótkiego powstania, zainicjowanego przez polską konspirację niepodległościową na czele z Polską Organizacją Wojskową, uwolniona została Warszawa, a okupacyjne siły niemieckie zostały rozbrojone.
-
Służba konna
Konie w formacjach granicznych 1918-1939 to temat przewodni otwartej 8 listopada wystawy, która jest efektem współpracy Muzeum Łazienki Królewskie oraz Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Ekspozycja dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych w Ermitażu na terenie Muzeum przy ul. Agrykola 1 w Warszawie, do 7 grudnia 2022 r. Następnie będzie ją można zobaczyć na terenie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, gdzie galopująca historia wciąż trwa…
-
Akt 5 listopada 1916
5 listopada 1916r. wydano proklamację podpisaną przez generalnych gubernatorów von Beselera i Kuka. Była ona obietnicą powstania Królestwa Polskiego, pozostającego w nieokreślonej bliżej „łączności z obu sprzymierzonymi mocarstwami”. Poznaj dzieje granic RP.
-
Linda. Urodzony dowódca
22 października 1860 roku w Działoszynie urodził się przyszły generał brygady Wojska Polskiego i Komendant Główny Batalionów Celnych Maksymilian Eugeniusz Linda. Mimo wojskowej emerytury, aż do śmierci starał się angażować w życie społeczne.
-
Męstwo i bohaterstwo ppor. Jana Bołbotta
W powojennej Polsce pamięć o żołnierzach poległych w walkach z Sowietami była wymazywana z kart historii. Dopiero rozpad bloku sowieckiego i narodziny III Rzeczypospolitej umożliwiły przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach. Wśród zawirowań dziejowych udało się zachować ślady świadczące o męstwie, walce i śmierci ppor. Jana Bołbotta.
-
Pierwsza polska wiktoria od czasów króla Jana III Sobieskiego...
Co wydarzyło się tamtego czerwcowego dnia? Z jakiego powodu zwycięstwo w tej bitwie okrzyknięto pierwszą polską wiktorią, od czasów króla Jana III Sobieskiego, a stryj księcia ustanowił order Virtutti Militari, dla jej uczenia? Dlaczego mimo zwycięstwa cała wojna została przegrana? Poznaj historię bitwy pod Zielńcem...
-
Historia filmowa... czyli o tym jak 400 żołnierzy ratuję ziemie Rzeczypospolitej
Choć ta historia jest iście filmowa, a jej przebieg to w zasadzie gotowy scenariusz na światową ekranizację, faktem jest, że wydarzyła się naprawdę. 400 polskich żołnierzy w miejscowości Hodów powstrzymało najazd około 40 tys., Tatarów - ratując tym samym ziemię Rzeczpospolitej przed spustoszeniem.
-
Przeszły Komendant, obecny patron
Działał w organizacjach niepodległościowych. Po wybuchu wojny światowej w 1914 roku wstąpił do Legionów Polskich. Był Komendantem Straży Granicznej, teraz jednym z jej patronów. Stefan Pasławski dziś obchodzi swoje urodziny.