Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej II etap procedury kwalifikacyjnej - Procedura kwalifikacyjna

Nawigacja

Procedura kwalifikacyjna

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

II etap procedury kwalifikacyjnej

Andrzej Kucharski
15.05.2008 Wersje dokumentu

 

Drugi etap obejmuje złożenie przez kandydata/kę egzaminu w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej (Koszalin albo Kętrzyn) przed komisją kwalifikacyjną powołaną przez Komendanta Głównego Straży Granicznej. Procedura obowiązyjąca w drugim etapie przeprowadzana jest w jeden dzień. Straż Graniczna zapewnia za odpłatnością wyżywienie w ośrodku szkolenia. Zakwaterowanie i dojazd do ośrodka szkolenia SG w wyznaczonym terminie odbywa się na koszt kandydata.

 

Kandydata dopuszczonego do drugiego etapu postępowania komórka kadrowa zapoznaje z zasadami przeprowadzania i oceny testu sprawności fizycznej oraz przeprowadza próbny test sprawności fizycznej.

 

Próbny test sprawności fizycznej przeprowadza się co najmniej 7 dni przed terminem rozpoczęcia drugiego etapu postępowania. Warunkiem przystąpienia do próbnego testu sprawności fizycznej jest uzyskanie przez kandydata pozytywnej opinii lekarskiej o dopuszczeniu do udziału w teście próbnym w danym dniu.

Udział w próbnym teście sprawności fizycznej nie jest obowiązkowy.

 

Drugi etap postępowania  składa się z:

  • testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej (przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie),
  • testu pisemnego ze znajomości wybranego języka obcego (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego lub ukraińskiego) - przykładowe testy znajdziesz na stronach Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie i Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie,
  • testu sprawności fizycznej,
  • rozmowy kwalifikacyjnej.

 


 

 

 

Szczegóły dotyczące przebiegu całości dwuetapowego postępowania, reguluje  rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej [ pobierz ] (Dz. U. Nr 23, poz. 175 z późn. zm.).

 

Ponadto po drugim etapie postępowania następuje ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby, przez komisję lekarską o której mowa w art. 32 ust. 1 ustawy o Straży Granicznej.

 

Warunkiem uznania kandydata za spełniającego określone w ustawie o Straży Granicznej warunki do pełnienia służby w naszej formacji oraz wykazującego predyspozycje i przydatność do tej służby jest spełnienie łącznie nastepujących warunków:

 

  • otrzymanie pozytywnej oceny z pierwszego etapu postępowania;
  • osiągnięcie minimum 12 punktów w drugim etapie postępowania;
  • uzyskanie orzeczenia o zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Straży Granicznej wydanego przez komisję lekarską.

Kandydata zawiadamia się pisemnie o zakończeniu postępowania i o jego wyniku.

 

Do służby w Straży Granicznej przyjmuje się kandydatów, uwzględniając:

 

  • kolejność na sporządzanej po odbyciu drugiego etapu liście wyników uzyskanych przez kandydata/kę w postępowaniu kwalifikacyjnym,
  • wolne etaty,
  • aktualne potrzeby jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której kandydat/ka ma pełnić służbę.

Osoby przyjęte do służby w Straży Granicznej, po załatwieniu wszelkich formalności w jednostce organizacyjnej są kierowane na 8-miesięczne szkolenie do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej.

 

Podstawa prawna:

  • art. 31 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2014 r., poz. 1402 i 1822 oraz z 2015 r. poz. 529),
  • rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (Dz. U. Nr 23, poz. 175 z późn.zm.).
  • rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lipca 1991 r. w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych ( Dz. U. Nr 79, poz. 349 z 1991 r. Nr 83, poz. 425 z 1992 r. Nr 146, poz. 712 z 1995 r. Nr 106, poz. 496 z 1996 r.).

Dodatkowe pliki do pobrania:

 

- oświadczenie majątkowe

- ankieta bezpieczeństwa osobowego

do góry