Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Święta Bożego Narodzenia z historią w tle - PROMOCJA SG -

Nawigacja

PROMOCJA SG

Święta Bożego Narodzenia z historią w tle

Sylwia Wojtowicz
21.12.2022

W dziejach naszego kraju nie brakowało trudnych wydarzeń. Nie każdemu pokoleniu było również dane w spokoju i radości przeżywać ten wyjątkowy czas.

Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…

Cały rok czekamy na ten wyjątkowy grudniowy wieczór – Wigilię Bożego Narodzenia. Mając w pamięci spotkania z najbliższymi przy świątecznym stole, z dziecięcym zniecierpliwieniem czekamy na chwilę wytchnienia towarzyszącą nam w tych szczególnych dniach. Mimo, że zwyczaje wigilijne w każdym domu bywają nieco inne, łączy je jednak ta sama wyjątkowa tradycja — łamania się opłatkiem przy pięknie ozdobionej choince.

Warto jednak pamiętać, że w dziejach naszego kraju nie brakowało trudnych wydarzeń i nie każdemu pokoleniu było dane w spokoju i radości przeżywać ten wyjątkowy czas. Stół wigilijny był jednak w Polskiej tradycji zawsze miejscem uroczystego spotkania, choć nie zawsze towarzyszyło mu piękne drzewko oraz dwanaście potraw. Niejednokrotnie też łączył i jednoczył obcych sobie ludzi, dając namiastkę rodzinnej atmosfery oraz niosąc nadzieje na lepsze jutro.

Fotografia pocztówki pochodzącej ze zbiorów Muzeum Formacji Granicznych.

Przedstawia żołnierza KOP, pełniącego służbę w nocy. Wysłana w Grudziądzu 21 grudnia 1936 roku.

do góry