St. chor. szt. SG Andrzej Baziak, bo o nim mowa, choć jest człowiekiem niezwykle skromnym, w swoim zarówno służbowym jak i życiowym repertuarze wpisany ma wyjątkowo szczytny cel - propagowanie honorowego krwiodawstwa, nie tylko w naszej formacji. Śledząc jego działalność i zaangażowanie, w zasadzie można śmiało stwierdzić, że niesienie pomocy ma we krwi. Jak mało który funkcjonariusz SG jest również skarbnicą wiedzy o honorowym krwiodawstwie w naszym mundurze – a szczyptą ciekawostek podzielił się z nami.
Zdj. ROB
Zacznijmy od tego jak narodził się ruch krwiodawstwa w szeregach naszej formacji?
Z chwilą utworzenia Straży Granicznej powstały pierwsze kluby krwiodawcze. Pierwsze i tym samym najstarsze to: Klub HDK PCK w Podlaskim Oddziale SG, Klub HDK PCK w Bieszczadzkim Oddziale SG oraz Klub HDK PCK przy Orkiestrze Reprezentacyjnej w Karpackim Oddziale SG. Również te trzy kluby zainicjowały ruch krwiodawstwa w naszej formacji poprzez podjęcie ogólnopolskich inicjatyw np., NA STRAŻY ŻYCIA i NASZA KREW-NASZA OJCZYZNA.
Ile klubów HDK funkcjonuje obecnie w ramach Straży Granicznej?
Aktualnie jest to 15 klubów HDK PCK, dokładnie przy: Komendzie Głównej SG, Podlaskim OSG, Bieszczadzkim OSG, Nadodrzańskim OSG, Śląskim OSG, Morskim OSG, Orkiestrze Reprezentacyjnej w Karpackim OSG, Placówce SG w Zakopanem, Placówce SG w Opolu, Placówce SG w Szczecinie, Placówce SG w Barcianach, Placówce SG w Terespolu, Placówce SG w Lubyczy Królewskiej, Placówce SG w Horyńcu – Zdroju, Placówce SG w Braniewie.
Czy spośród tej „piętnastki”, można wymienić te najbardziej aktywne i efektywne w swojej działalności?
Tak! Zdecydowanie to Klub HDK PCK w Podlaskim OSG oraz Klub HDK PCK przy Placówce SG w Opolu.
Jak wygląda aktywność samych krwiodawców? Ilu funkcjonariuszy SG jest honorowymi krwiodawcami?
Obecnie w Straży Granicznej jest to około 600 funkcjonariuszy. Natomiast najwięcej krwi pełnej w ilości 67 litrów oddał kpt. SG Dariusz Szlachta z Bieszczadzkiego Oddziału SG.
Jakie Pana zdaniem jest największe osiągnięcie wynikające z działalności klubów HDK PCK w Straży Granicznej?
Znane są dwa przypadki uratowania życia ludzkiego przez naszych krwiodawców poprzez oddanie do przeszczepu komórek macierzystych szpiku kostnego przez mł. chor. SG Jakuba PACHOLARZA z Karpackiego OSG oraz funkcjonariusza KGSG. Poza tym trwająca jeszcze przez kilka dni już 11 edycja ogólnopolskiej akcji Nasza Krew-Nasza Ojczyzna!
St. chor. szt. SG Andrzej Baziak jest Przewodniczącym Zespołu ds. Popularyzacji Honorowego Krwiodawstwa w Straży Granicznej, z ruchem krwiodawstwa w szeregach naszej formacji związany jest od ponad 30 lat. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją aktywną działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa m.in.: propagowanie idei czerwonokrzyskiej odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, a także otrzymał Odznakę PCK II stopnia. Ponadto 9 grudnia br., wyróżniony Kryształowym Sercem przyznawanym za wybitne zasługi w rozwoju Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.
Na co dzień funkcjonariusz KaOSG, przez wiele lat waltornista zasilający skład Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
Rozmawiała: S. Wojtowicz-Sander