Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Bohaterem się stajesz. Historia księcia Józefa Poniatowskiego - HISTORIA SG

Nawigacja

HISTORIA SG

Bohaterem się stajesz. Historia księcia Józefa Poniatowskiego

Sylwia Wojtowicz
04.05.2022

Mimo że nic nie zapowiadało takiej jego przyszłości, dziś uchodzi za wzorzec polskiego obrońcy granic. Książę Józef Poniatowski - bo o nim mowa, choć początkowo nie potrafił poprawnie podpisać się w języku polskim, stał się naszym bohaterem narodowym.

Gdyby w siedzibie Międzynarodowego Biura Wag i Miar w Sèvres, istniał obok kilograma i metra, jeszcze  wzorzec polskiego obrońcy granic niewątpliwie znalazłaby się tam figura księcia Józefa Poniatowskiego. Książę mógłby tam służyć jeszcze za wzór honoru, męstwa i wierności żołnierskiej. Nic więc dziwnego, że stał się polskim bohaterem narodowym. Trzeba jednak przyznać, że nic nie zapowiadało takiej jego przyszłości... Urodził się bowiem w Wiedniu i tam się wychowywał. Służbę wojskową rozpoczął w armii austriackiej i bardzo słabo pisał po polsku. Gdy w roku 1784 odwiedził Uniwersytet Jagielloński podpisał się: "Jusef xiąże Poniatowski". Mimo to stał się gorącym patriotą. O jego przywiązanie do kraju dbał szczególnie jego stryj król Polski Stanisław August Poniatowski.

W armii austriackiej służył aż 10 lat, natomiast w polskiej karierę rozpoczął w roku 1789, na życzenie swojego królewskiego stryja. Od razu dostał stopień generała-majora i stanowisko zastępcy dowódcy dywizji bracławskiej i podolskiej. Tam zetknął się po raz pierwszy z problematyką ochrony granic. Intensywnie szkolił podległe sobie wojska i alarmował króla o fatalnej infrastrukturze granicznej. Nalegał też na zwiększenie wojsk, przewidując wojnę z Rosją. Wkrótce stał się dowódcą dywizji, po Stanisławie Szczęsnym Potockim, jawnym już wrogu Sejmu Czteroletniego. Wojna w obronie Konstytucji 3 Maja  stała się faktem 18 maja 1792 roku. Poniatowski dzielnie bronił granic, wygrał bitwę pod Zieleńcami, co król uczcił ustanowieniem orderu Virtuti Militari (Cnocie Wojskowej). Niestety polskim głównodowodzącym w tej wojnie był król, a Opatrzność bardzo nierówno obdzieliła talenty militarne w rodzinie Poniatowskich, dając je księciu, a zupełnie pomijając króla. Wojna zakończyła się przystąpieniem Stanisława Augusta Poniatowskiego do Konfederacji Targowickiej.

Książę brał udział  w Insurekcji Kościuszkowskiej. Brał udział w wojnach Księstwa Warszawskiego dowodząc Wojskiem Polskim w czasie wojny 1809 roku z Austrią. Walczył też w Rosji, tam dowodził V Korpusem Wielkiej Armii, złożonego z polskich oddziałów. Po klęsce wyprawy Napoleona na wschód nie skorzystał z namów do porzucenia cesarza Francuzów i przyłączenia się do Rosji. Zginął w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku.

Tekst: G. Cwyl, pod red., S. Wojtowicz-Sander

Zdjęcia: domena publiczna

 

do góry