Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Etiopki zatrzymane w Żywcu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Etiopki zatrzymane w Żywcu

Maciej Pietraszczyk
09.06.2021

We wtorek w Żywcu funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzy obywatelki Etiopii, które ukryte w naczepie tira nielegalnie przekroczyły granicę ze Słowacji do Polski.

Tuż przed północą z 7 na 8 czerwca funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej otrzymali informację od policjantów z Żywca o kobietach ujawnionych w naczepie ciężarówki. Policję zawiadomił kierowca pojazdu, obywatel Białorusi, oczekujący na odprawę w żywieckim Oddziale Celnym.

Kontrola przeprowadzona na miejscu zdarzenia wykazała, że trzy ujawnione kobiety nie posiadają przy sobie żadnych dokumentów. Wszystkie deklarowały, że pochodzą z Etiopii.

Kierowca, który wiózł z Turcji elementy metalowe, zeznał, że nie wiedział o dodatkowych pasażerach, a w trakcie podróży nic nie wzbudziło jego podejrzeń.

Podczas czynności wyjaśniających, prowadzonych w obecności tłumacza, ustalono etiopskie obywatelstwo i dane osobowe zatrzymanych kobiet. Cudzoziemkom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Wszystkie przyznały się do zarzucanego im czynu i złożyły wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddały się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z zawieszeniem na dwa lata.

Kobiety złożyły wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej na terytorium RP, a następnie zostały umieszczone w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców, gdzie będą przebywać do czasu zakończenia postępowania.

zdj. Śląski OSG

do góry