Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Afgańczycy ukryci w naczepie tira - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Afgańczycy ukryci w naczepie tira

Sylwia Wojtowicz
12.05.2021

Zatrzymano czterech Afgańczyków ukrytych w naczepie tira, który przyjechał ze Stambułu. Cudzoziemcy zostaną przekazani do Rumunii w ramach procedury dublińskiej.

Wczoraj (11 maja) na terenie jednej z wrocławskich firm logistycznych kierowca rumuńskiej ciężarówki, poinformował funkcjonariuszy wrocławskiej policji o dobiegające z naczepy odgłosach i wychodzących przez górną część plandeki ludziach. Na miejsce udali się również funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki we Wrocławiu-Strachowicach oraz Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Okazało się, że wewnątrz plandeki, pomiędzy klimatyzatorami podróżowało cztery osoby. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów i deklarowali, że pochodzą z Afganistanu.

Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Polski. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego w celu ustalenia wieku zatrzymanych osób okazało się, że jeden z nich ma powyżej 18 lat, natomiast trzech kolejnych jest w wieku pomiędzy 16 a 18 lat. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających potwierdzono afgańskie obywatelstwo cudzoziemców oraz ich dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej, a do naczepy tira dostali się podczas jego postoju na parkingu w Serbii, rozcinając górną część plandeki.

Ponadto okazało się, że wszyscy pod koniec marca tego roku złożyli wnioski o ochronę międzynarodową na terytorium Rumunii. Trwają czynności służbowe zmierzające do umieszczenia Afgańczyków w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, a następnie przekazania ich do Rumunii w ramach procedury dublińskiej.

Zdj. Nadodrzański OSG

do góry