Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Koniec działalności zorganizowanej grupy przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Koniec działalności zorganizowanej grupy przestępczej

Sylwia Wojtowicz
28.04.2021

Dzięki współpracy funkcjonariuszy Nadwiślańskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej doszło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej i zatrzymania 8 osób. Działania prowadzone były na terenie 3 miast. Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Funkcjonariusze z placówek Straży Granicznej w Łodzi oraz w Dołhobyczowie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu i ułatwianiu nielegalnej migracji cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Zatrzymano 8 obywateli Ukrainy, w tym organizatorów przestępczej działalności. Osoby podejrzane są o kierowanie i udział w grupie przestępczej, trudniącej się legalizowaniem pobytu cudzoziemcom – głównie obywatelom Ukrainy, a także umożliwianie im nielegalnego przekroczenia granicy poprzez zarejestrowane oświadczenia o powierzeniu pracy i uzyskane na tej podstawie zezwolenia na pracę. W procederze wykorzystywane były zarejestrowane spółki i firmy, prowadzące pozorną działalność gospodarczą, założone wyłącznie w celu wyrabiania dokumentów, które ostatecznie umożliwiały nielegalne przekroczenie granicy RP przez cudzoziemców, a następnie ułatwianie im pobytu w Polsce. 

W trakcie działań na terenie Warszawy, Łodzi i Bydgoszczy przeszukano 9 lokali mieszkalnych wraz z siedzibami firm, gdzie zabezpieczono liczną dokumentację w zakresie zatrudniania cudzoziemców w Polsce, a także telefony komórkowe, karty SIM i komputery, jako dowody w sprawie prowadzenia nielegalnego procederu. Szacuje się, że członkowie grupy mogli ułatwić zalegalizowanie pobytu w naszym kraju kilkuset osobom. 

W wyniku podjętych czynności zatrzymano 4 kobiety i 4 mężczyzn – obywateli Ukrainy w wieku od 26 do 44 lat. Dwoje z nich usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu zastosowano wobec nich tymczasowe areszty (na okres 3 miesięcy). Pozostałym postawiono zarzut z art. 258 § 1 kk. oraz zastosowano wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze. Podejrzanym cudzoziemcom grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat.

Film i zdj. Nadwiślański OSG 

 

 

do góry