Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Cudzoziemcy w naczepie tira - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cudzoziemcy w naczepie tira

Sylwia Wojtowicz
08.02.2021

Cudzoziemcy ujawnieni w naczepie tira. Podróżowali z Rumunii do Polski, docelowo chcieli dostać się do Belgii.

W piątek (5 lutego) funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi zatrzymali czterech cudzoziemców podających się za obywateli Afganistanu.
Do zdarzenia doszło na autostradzie A2, w Miejscu Obsługi Podróżnych Polesie, w kierunku Warszawy. Kierowca jednego z samochodów ciężarowych przejeżdżającego obok parkingu zauważył wystającą rękę z naczepy innego tira. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi ustalili, że w przestrzeni ładunkowej samochodu znajduje się czterech młodych mężczyzn. Każdy z nich posiadał przy sobie tymczasowy dokument tożsamości, wydany przez władze Rumunii, poświadczający o ubieganie się o ochronę międzynarodową. Cudzoziemcy oświadczyli, że są obywatelami Afganistanu, a podróż do Polski w ukryciu zorganizowali im przemytnicy. Docelowo chcieli przedostać się do Belgii.

Mężczyznom przedstawiono zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. Wśród zatrzymanych były dwie osoby niepełnoletnie — nieposiadające pełnej zdolności do czynności prawnych, w związku z czym, na czas trwania postępowania został dla nich ustanowiony kurator. Następnie decyzją sądu, zostały one skierowane do Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Z kolei dwóch pozostałych Afgańczyków umieszczono w Strzeżonym Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku. Wobec wszystkich wszczęto postępowania administracyjne w kierunku zobowiązania do powrotu.

Zdj. Nadwiślański OSG 

do góry