Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Bramki ABC na wrocławskim lotnisku - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Bramki ABC na wrocławskim lotnisku

Sylwia Wojtowicz
04.02.2021

Od dziś podróżujący z wrocławskiego lotniska mogą samodzielnie odprawiać się w bramkach ABC. Port lotniczy Wrocław—Strachowice wprowadza to rozwiązanie jako czwarty w Polsce, po lotniskach: Chopina, Warszawa—Modlin oraz Poznań—Ławica.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Wrocławia—Strachowic od dzisiaj nadzorują automatyczny proces odprawy granicznej pełnoletnich obywateli UE, EOG i Szwajcarii, posiadających dokument biometryczny: paszport lub dowód osobisty. Warunkiem koniecznym jest również posiadanie wzrostu pomiędzy 120 a 220 cm. Osiem automatycznych bramek kontroli granicznej ABC - zamontowanych na wrocławskim lotnisku ma zwiększyć przepustowość lotniczego przejścia granicznego. Bramki ABC zainstalowano zarówno w hali odlotów, jak i przylotów. Wesprą obecnie funkcjonujący proces kontroli granicznej, umożliwią skoncentrowanie zadań funkcjonariuszy SG na szczegółowej kontroli granicznej obywateli państw trzecich. Jednym z ich atutów jest fakt, że czas odprawy jednej osoby w systemie automatycznym jest krótszy w porównaniu z odprawą standardową i może wynosić ok. 15 – 30 sek.

Wprowadzenie automatycznej odprawy granicznej oznacza sprostanie oczekiwaniom unijnym zawartym w znowelizowanym w 2017 r. Kodeksie Granicznym Schengen oraz jest zbieżne z kierunkiem rozwoju systemu biometrii.

Zdj.Nadodrzański OSG

do góry