Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej

Maciej Pietraszczyk
05.08.2020

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko jedenastu członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów w celu wprowadzenia ich do obrotu.

Do Sądu Okręgowego w Legnicy wpłynął akt oskarżenia przeciwko pięciu obywatelom RP, pięciu obywatelom Paragwaju oraz obywatelowi Brazylii. Mężczyźni oskarżeni zostali o działalność  w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu gospodarczego papierosów i krajanki tytoniowej, oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi oraz bez oznaczenia ich znakami akcyzowymi, a także dokonywanie przestępstw skarbowych. To finał śledztwa prowadzonego od września 2019 roku pod nadzorem II Wydziału do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Legnicy przez funkcjonariuszy z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach.

Ze zgromadzonych podczas śledztwa dowodów wynika, że działająca od 2018 r. grupa przestępcza najpierw organizowała nielegalna produkcję, a rozpoczęła ją w sierpniu 2019 r. Proceder został zakończony po zaledwie miesiącu zatrzymaniami sprawców przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

W tym czasie oskarżeni zdążyli wyprodukować około 70 mln. sztuk papierosów, w wyniku czego Skarb Państwa stracił około 60 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

3 września 2019 r funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali trzy posesje w Lublinie, Polkowicach oraz pod Głogowem. Na terenie tej ostatniej znajdowała się hala produkcyjna, w Lubinie hala przeładunkowa oraz magazynowa, a w Polkowicach parkowane były pojazdy, które służyły do przewozu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Łącznie ujawniono wówczas i zabezpieczono pełną linię produkcyjną, około osiem milionów papierosów w paczkach oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi, 2,5 tony wyprodukowanych papierosów nie spakowanych, a także około 5 ton krajanki tytoniowej.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a za przestępstwa skarbowe i inne objęte aktem oskarżenia kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat oraz wysokie grzywny.

zdj. Nadorzański OSG

  • Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej
  • Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej
  • Akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej
do góry