Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Straż Graniczna zatrzymała kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna zatrzymała kolejnych członków zorganizowanej grupy przestępczej

Ewa Gajewska
01.06.2020

Funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i Centralnego Biura Śledczego Policji znów uderzyli w zorganizowaną grupę przestępczą. Jej członkowie czerpali zyski z ułatwiania cudzoziemcom legalizacji pobytu na terenie Polski. 27 maja zatrzymano kolejnych trzech członków grupy. W sprawie występuje już 44 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono ponad 400 zarzutów.

Śledztwo od wielu miesięcy prowadzone jest przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy oraz przez policjantów z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej ułatwiali cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju wbrew przepisom. Nielegalny proceder polegał m.in. na organizowaniu dokumentów, pozwalających na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Ponadto osoby te reprezentowały cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych. Według śledczych, przez działania grupy niemal 600 cudzoziemców m.in.: obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło nielegalnie przebywać na terenie naszego kraju. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że członkowie grupy za pomoc tym cudzoziemcom mogli zarobić blisko 920 tysięcy euro.

Do zatrzymania kolejnych trzech osób, podejrzanych m.in. o udział w tej grupie doszło w minioną środę (27 maja), na terenie Warszawy. Zatrzymani to Polacy - dwóch mężczyzn w wieku 48 i 32 lata oraz 49-letnia kobieta.

Po doprowadzeniu i przesłuchaniu w Prokuraturze Krajowej w Białymstoku oraz przedstawieniu zarzutów działania w grupie przestępczej, zajmującej się organizowaniem dla cudzoziemców z państw trzecich nielegalnego pobytu na terytorium RP, wobec zatrzymanej trójki zastosowano sankcje w postaci zakazu opuszczania kraju, dozór Policji oraz zakaz kontaktowania się z osobami powiązanymi z procederem ułatwiania nielegalnego pobytu cudzoziemcom na terytorium RP.

Przypomnijmy - to już kolejne uderzenie w tę grupę. Pierwsze działania przeprowadzono w marcu ubiegłego roku, wtedy zatrzymano 16 osób, w tym 13 Polaków i 3 obywateli Ukrainy. W kwietniu i maju 2019 roku podjęto kolejne działania, zatrzymując podejrzanych i zabezpieczając materiał dowodowy. Już w tym roku podczas działań przeprowadzonych w styczniu, marcu i maju zatrzymano 13 osób.

W sprawie występuje 44 podejrzanych. Wynikiem prowadzonego śledztwa jest także ustalenie i zabezpieczenie majątku należącego do podejrzanych w wysokości blisko 2,5 mln zł, w postaci m.in. pieniędzy w różnej walucie, samochodów i nieruchomości. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Śledztwo nadzoruje Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

materiał filmowy i zdj. Nadwiślański OSG

 

 

do góry