Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Kolejne uderzenie w grupę przestępczą trudniącą się przemytem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Kolejne uderzenie w grupę przestępczą trudniącą się przemytem

Anna Michalska
20.05.2020

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Nadodrzańskiego Oddziału SG współpracując z policjantami z Żar zatrzymali 6 osób, które działały w grupie przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych do Niemiec.

Grupa działała na terenie województwa dolnośląskiego. Podczas działań przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze SG z placówki w Tuplicach oraz z Policji przeszukali jednocześnie kilkanaście miejsc na Dolnym Śląsku. Łącznie zabezpieczono 1029 paczek papierosów oraz środki pieniężne o  wartości 400 tys. w walucie polskiej i euro. Do sprawy zatrzymano sześciu mężczyzn - wszyscy to mieszkańcy województwa dolnośląskiego.

Dwóch podejrzanych w wieku 35 i 45 lat usłyszało zarzut kierowania wieloosobową  grupą przestępczą. Sąd przychylił się do wniosku Prokuratury Rejonowej w Żarach i zastosował wobec nich tymczasowy areszt.

Wobec pozostałych osób zastosowano dozory i poręczenia majątkowe.

Jak ustalili funkcjonariusze w wyniku przestępczego procederu trwającego w okresie od grudnia 2018 r. do lutego 2020 r. straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego cła, podatku VAT i podatku akcyzowego wyniosły ponad 4 mln złotych.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa grozi do 5 lat pozbawienia wolności, kierowanie taką grupą zagrożone jest karą do 10 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żarach.

 

zdj. Nadodrzański Oddział SG

do góry