Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Straż Graniczna zatrzymała dwóch obywateli Ukrainy z podrobionymi dokumentami - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna zatrzymała dwóch obywateli Ukrainy z podrobionymi dokumentami

Konrad SZWED
21.11.2022

Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka oraz z Zielonej Góry-Babimostu zatrzymali dwóch obywateli Ukrainy, którzy podczas kontroli posłużyli się podrobionymi dokumentami. Jeden z nich okazał podrobiony słowacki dowód osobisty, drugi z kolei miał przy sobie podrobione ukraińskie prawo jazdy.

Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku skontrolowali w czwartek 17 listopada w Słubicach dokumenty kierowcy auta osobowego. Kierowcą pojazdu okazał się 20-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna do kontroli okazał funkcjonariuszom podrobione na wzór autentyczny ukraińskie prawo jazdy. Z uwagi na popełnione przestępstwo Ukrainiec został zatrzymany. Podczas przeszukania auta funkcjonariusze SG ujawnili w bagażniku torby podróżne oraz ubrania, które jak oświadczył 20-latek, należą do migrantów, których przywiózł do Słubic, by przez most graniczny przekroczyli granicę do Niemiec. Wobec obywatela Ukrainy funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne i przedstawili mu zarzut posłużenia się podczas kontroli podrobionym dokumentem oraz zarzut pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej. 20-latek przyznał się do zarzuconego mu czynu i dobrowolnie podał się karze łącznej 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata próby, dozór kuratora sądowego w okresie próby oraz karze grzywny w wymiarze 4 tysięcy złotych.

Natomiast w niedzielę 20 listopada funkcjonariusze PSG w Zielonej Górze – Babimoście zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy. Pasażerem pojazdu był 47-letni obywatel Ukrainy, który do kontroli okazał funkcjonariuszom słowacki dowód osobisty. Dokument wzbudził zastrzeżenia funkcjonariuszy co do jego autentyczności, odbiegał bowiem od obowiązującego wzoru i nie posiadał m.in. odpowiedniej fluorescencji w świetle UV. 47-latek szybko przyznał się, że fałszywy dokument kupił za 2 tysiące euro.

Mężczyzna został zatrzymany, a następnie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Usłyszał zarzut użycia za autentyczny podrobionego słowackiego dowodu osobistego. Ukrainiec przyznał się zarzucanego czynu i dobrowolnie poddał się karze 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Po zakończeniu czynności zwolniony.

 • Podrobione ukraińskie prawo jazdy
  Podrobione ukraińskie prawo jazdy
 • Podrobione ukraińskie prawo jazdy
  Podrobione ukraińskie prawo jazdy
 • Podrobiony słowacki dowód osobisty
  Podrobiony słowacki dowód osobisty
 • Podrobiony słowacki dowód osobisty
  Podrobiony słowacki dowód osobisty
do góry