Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej FGZ.12.3143 „Doposażenie jednostek Straży Granicznej w środki transportu” - Fundusz Granic Zewnętrznych -

Nawigacja

Fundusz Granic Zewnętrznych

FGZ.12.3143 „Doposażenie jednostek Straży Granicznej w środki transportu”

Leszek Dąbrowski
30.12.2015

Logo Funduszu Granic Zewnętrznych

Projekt stanowi kontynuację procesu modernizacji sprzętu transportowego Straży Granicznej, realizowanego w latach poprzednich, między innymi w ramach projektu FGZ/08/3131 „Wyposażenie Straży Granicznej w specjalistyczne środki transportu”, w ramach którego zakupiono i przekazano do jednostek Straży Granicznej łącznie 243 szt. różnego rodzaju środków transportu.
 
Celem projektu jest zapewnienie środków technicznych niezbędnych do efektywnego patrolowania granicy zewnętrznej UE poprzez doposażenie pięciu oddziałów Straży Granicznej w 198 jednostek sprzętu transportowego. Zakup samochodów terenowych, motocykli, pojazdów patrolowych klasy SUV oraz pojazdów klasy ATV i zestawu do utrzymania pasa drogi granicznej poprawi poziom wyposażenia Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego OSG w środki transportu, a także pozwoli na zastąpienie najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych pojazdów nowym sprzętem. Zapewnienie właściwej mobilności patroli Straży Granicznej poprzez dysponowanie odpowiednią liczbą sprawnych pojazdów umożliwiających dotarcie w trudno dostępne rejony działania, pozostające w obszarach służbowej odpowiedzialności jednostek Straży Granicznej jest istotnym elementem utrzymania wymaganego bezpieczeństwa granicy zewnętrznej UE.
 
Projekt realizowany jest w ramach Programów Rocznych 2012 i 2013. Swoim zakresem obejmuje dostawę 198 szt. pojazdów o wartości ponad 16 mln zł. w pięciu grupach sprzętu.
 
W ramach Programu Rocznego 2012 zawarto kontrakt na dostawę:
- 53 szt. motocykli klasy enduro, wyposażonych w silnik czterosuwowy o pojemności 249 cm3 i mocy maksymalnej 23 KM o wartości 972 550,00 zł

motocykl klasy enduro


Pojazdy charakteryzuje nowoczesna, lekka i ergonomiczna konstrukcja, która zapewnia wymaganą stabilność motocykla w terenie oraz bezpieczeństwo użytkowników. Niskie zużycie paliwa ok. 3 l. Pb / 100 km umożliwi ich ekonomiczną eksploatację.

motocykle klasy enduro

 

- 9 szt. pojazdów patrolowych klasy SUV z napędem 4x4 o wartości 835 293,00 zł.

pojazdy patrolowe klasy SUV z napędem 4x4 marki Hyundai


Wraz z częścią pojazdów dostarczone zostały podstawowe, oryginalne części eksploatacyjne, stosowane w czasie okresowych obsług eksploatacyjnych samochodów.

pojazdy patrolowe klasy SUV z napędem 4x4 marki KIA

 

W ramach Programu Rocznego 2013 zawarto kontrakt na dostawę:
- 74 szt. pojazdów terenowych z napędem 4x4 o wartość 12 451 240,00 zł.

pojazd terenowy z napędem 4x4 marki Mitsubishi


Pojazdy marki Mitsubishi PAJERO/MONTERO mają napęd na cztery koła. Nowoczesna konstrukcja i wyposażenie samochodów zapewnią optymalne wykorzystanie tych pojazdów w służbie. Mitsubishi zakupiono w wersji oznakowanej i wyposażonej w sygnały uprzywilejowania w ruchu drogowym.

pojazdy terenowe z napędem 4x4 marki Mitsubishi


Samochody napędzane są silnikiem diesla o pojemności skokowej 3200 cm3 i mocy znamionowej równej 147 kW (ok. 200 KM). Pojazdy spełniają najnowsze wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń.
Pojazdy zostaną przekazane oddziałom ochraniających zewnętrzną granicę UE, tj. do Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Bieszczadzkiego i Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

pojazdy terenowe z napędem 4x4 marki Mitsubishi

 

-  40 szt. pojazdów klasy ATV wraz z 20 przyczepami do ich transportu o wartości 1 242 800,00 zł.

pojazdy klasy ATV z napędem 4x4


Pojazdy z napędem 4x4 zakupiono w wersji dwuosobowej. ATV wyposażone są w wyciągarki o uciągu równym lub większym od dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Pojazdy wyposażone są również w podstawowe części eksploatacyjne niezbędne do wykonania dwóch przeglądów okresowych.

pojazd klasy ATV z napędem 4x4


Ponadto dostawa obejmowała zakup 20 szt. przyczep dostosowanych do transportu ATV. Pojazdy ATV w kompletacji z przyczepami przekazane zostały do użytkowania placówkom Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego Oddziałów Straży Granicznej, których siedziby znajdują się w znacznej odległości od linii granicy państwowej. Powyższe przyczyni się do zwiększenia obszaru zasadniczych działań podejmowanych w bezpośredniej ochronie granicy państwowej z wykorzystaniem pojazdu ATV.

pojazd klasy ATV z napędem 4x4 na przyczepie dostosowanej do transportu

przyczepy dostosowane do transportu pojazdów ATV

 

- zestawu sprzętu do utrzymania pasa drogi granicznej o wartości705 405,00 zł.

zestaw sprzętu do utrzymania pasa drogi granicznej


Zestaw w składzie:
1. ciągnik rolniczy - NEW HOLLAND T7.270AC wraz z ładowaczem czołowym STOLL FZ60; 
2. pług orny pięcioskibowy -  UNIA GRUDZIĄDZ;
3. brona talerzowa -  AGRO TOM AT 3,0 M. 
przekazany został do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

zestaw sprzętu do utrzymania pasa drogi granicznej


Ciągnik rolniczy - pojemność silnika: 6728 cm3, moc silnika: 192 kW, napęd: 4x4

do góry