Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Pierwsza edycja Konkursu Historycznego dla klas mundurowych - PROMOCJA SG

Nawigacja

PROMOCJA SG

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Pierwsza edycja Konkursu Historycznego dla klas mundurowych

Maciej Pietraszczyk
22.11.2024 Wersje dokumentu

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku zdobyli pierwsze miejsce konkursie historycznym „NA STRAŻY NIEPODLEGŁEJ”, zorganizowanym przez Gabinet Komendanta Głównego SG.

Do rywalizacji, która odbyła się w czwartek 21 listopada br. w Sali Kolumnowej Komendy Głównej Straży Granicznej, stanęły trzyosobowe drużyny z trzech szkół mundurowych, w których prowadzone są klasy o profilu Straż Graniczna. Każda z drużyn mogła liczyć na wsparcie swoich kolegów i nauczycieli, kibicujących z widowni.
Konkursowi patronowali „Ojcowie Niepodległości”, z których trzech (Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski i Roman Dmowski) byli jednocześnie patronami poszczególnych drużyn.
Uczestnicy odpowiadali na piętnaście z puli sześćdziesięciu pytań, podzielonych według trudności na kategorie za 5, 10 i 15 punktów. Drogą do zwycięstwa była nie tylko merytoryczna wiedza, ale też odpowiednio dobrana strategia gry. Drużyny w razie potrzeby mogły jednorazowo skorzystać z podpowiedzi nauczycieli, kolegów, a nawet poprosić o zmianę pytania.
W bardzo wyrównanej rywalizacji „rzutem na taśmę” wygrała reprezentacja Zespołu Szkól Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku (Anna, Małgorzata i Krzysztof walczący pod patronatem Romana Dmowskiego), która zdobyła 25 punktów. Ponieważ pozostałe drużyny uzyskały po równo 20 punktów, konieczna była dogrywka. W jej wyniku drugie miejsce zajęła drużyna z XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej w Łodzi (Amelia, Filip, Robert, którym patronował Józef Piłsudski), zaś ekipa z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych im. gen. Wł. Andersa w Chełmie (Aleksandra, Eliza i Szymon pod egidą Ignacego Jana Paderewskiego) uzyskała trzecią lokatę.
Po oficjalnym konkursie przeprowadzony został dodatkowy quiz, w czasie którego wszyscy, łącznie z widownią mogli odpowiedzieć na pozostałe, niewykorzystane w konkursie pytania.
Na zakończenie Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego SG płk. Radosław Starewicz wręczył wszystkim drużynom nagrody rzeczowe i pamiątkowe.
Jury wyróżniło też troje uczestników, którzy w czasie całej zabawy wykazali się największą wiedzą. Dwa albumy „Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944-56” z dedykacją Komendanta Głównego SG trafiły do rąk uczniów XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Ireny Sendlerowej w Łodzi, jeden zaś odebrała uczennica Zespołu Szkól Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku.
Na zakończenie każdy z uczniów i nauczycieli dostał komplet pamiątkowych gadżetów.


tekst: mjr SG Maciej Pietraszczyk
zdj. chor. szt. SG Paweł Kowaleczko

 

 

do góry