Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Fałszywe dokumenty pobytowe i unijne certyfikaty COVID na granicy państwa - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywe dokumenty pobytowe i unijne certyfikaty COVID na granicy państwa

JR
06.08.2021

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Korczowej zatrzymali czterech obywateli Ukrainy z podrobionymi unijnymi certyfikatami covid, a także dwóch Syryjczyków z fałszywymi włoskimi dokumentami pobytowymi.

We wtorek (3 sierpnia) do odprawy granicznej na przejściu granicznym w Korczowej podjechał bus wiozący obywateli Ukrainy do pracy w Polsce. W trakcie kontroli funkcjonariuszka SG ustaliła, że czterech mężczyzn w wieku od 18 do 23 lat okazało fałszywe unijne certyfikaty potwierdzające szczepienie przeciw Covid (tzw. paszporty covidowe). Certyfikaty zawierały rzeczywiste dane osobowe, natomiast kody kreskowe odnosiły się do innych obywateli Ukrainy. Dane te ustalono dzięki szybkiej weryfikacji kodu QR. Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami, do czego się przyznali. Zeznali, że sami przygotowali i podrobili certyfikaty. W ten sposób chcieli uniknąć obowiązkowej kwarantanny. Dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności zawieszeniu na rok.

W środę (4 sierpnia), strażnicy graniczni zatrzymali kolejnych dwóch cudzoziemców, tym razem z fałszywymi włoskimi dokumentami pobytowym. Dwaj Syryjczycy w wieku 25 i 28 lat przedstawili paszporty wydane w ich kraju oraz tytuły pobytowe uprawniające do pracy i zamieszkania na terytorium Włoch. Jak ustalili funkcjonariusze, dokumenty pobytowe były fałszywe. Dodatkowo w paszportach zamieszczono fałszywe odbitki stempli włoskiej kontroli granicznej, które miały uwiarygadniać wcześniejsze podróże do UE. Cudzoziemcy przyznali się do próby wykorzystania fałszywek i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Wydano im decyzję o odmowie wjazdu i zawrócono na Ukrainę.

 

 

  • kontrola paszportów covidowych
    kontrola paszportów covidowych
  • ujawniony fałszywy dokument
    ujawniony fałszywy dokument
do góry