Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Rozbita zorganizowana grupa przestępcza - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Maciej Pietraszczyk
11.06.2021

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która nabywała, przechowywała, przewoziła i sprzedawała wyroby akcyzowe na ogromną skalę. Czterem mężczyznom z powiatu piotrkowskiego postawione zostały zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych, zaś trzech z nich dodatkowo zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sprawę rozpoczęło zatrzymanie transportu prawie 1,5 tony krajanki tytoniowej o wartości ponad miliona złotych, które w grudniu 2019 roku przewoził samochodem marki Peugeot Boxer jeden z członków szajki. Śledztwo w tej sprawie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prowadzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Grzechotkach. Funkcjonariusze SG ustali, że działająca od września 2018 do grudnia 2019 roku zorganizowana grupa przestępcza wprowadziła do obrotu prawie 14 ton krajanki tytoniowej oraz blisko 11 mln sztuk papierosów różnych marek, czym narazili Skarb Państwa na straty uszczupleń podatku akcyzowego w wysokości blisko 15 mln złotych.

9 czerwca w ramach tej sprawy zatrzymano kolejne osoby. W trakcie działań przeszukano również ich pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i auta. Znaleziono prawie 64 tys. sztuk papierosów rożnych marek bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy oraz 118 kg krajanki tytoniowej. Wartość zdeponowanych towarów wynosi 136 tys. zł. Ponadto funkcjonariusze SG zabezpieczyli gotówkę w kwocie ponad 7 tys. zł, prawie 5 tys. Euro oraz 150 dolarów i 170 funtów brytyjskich. Ujawnili i zdeponowali również ponad 100 g złotej biżuterii, znalezionej w słoiku.

Trzech mężczyzn w wieku 28-47 lat usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się nabywaniem, przechowywaniem, przewożeniem i sprzedażą papierosów i krajanki tytoniowej. Nielegalny biznes stał się ich stałym źródłem dochodu. Natomiast 57-latek odpowie za nabywanie i sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim w stosunku do podejrzanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych w wysokości 150 tys. zł. Na poczet przyszłych kar zajęto audi o wartości 15 tys. zł.

 

zdj, Warmińsko-Mazurski OSG

do góry