Obecnie w Straży Granicznej pełni służbę i jest zatrudnionych 18 069 osób, w tym 4034 funkcjonariuszek i 2062 kobiety na stanowiskach cywilnych.
Coraz więcej pań zajmuje w Straży Granicznej stanowiska kierownicze. Aktualnie kobiety stanowią 20% kadry zarządzającej. Panie pełnią funkcję na stanowiskach różnego szczebla - od kierownika grupy i zespołu, przez naczelnika wydziału, komendanta placówki, po dyrektora biura w Komendzie Głównej SG i zastępcę komendanta oddziału SG. Pierwszą kobietą w ścisłym kierownictwie Straży Granicznej, a także pierwszą w historii Straży Granicznej kobietą generałem jest gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. Nominację na stopień generała brygady Pani Komendant uzyskała w maju 2019 roku. Jako Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej ds. logistycznych koordynuje i nadzoruje pion logistyczny oraz finansowy. Jest odpowiedzialna za realizację wielomilionowego budżetu Straży Granicznej i odpowiada za modernizację formacji.
Funkcjonariuszki SG aktywnie uczestniczą w misjach zagranicznych i operacjach międzynarodowych. Dwukrotnie dowódcą kontyngentu w Macedonii była kobieta. Dwie kobiety są także wśród pięciu oficerów łącznikowych Straży Granicznej w innych krajach. Pełnią one służbę w Berlinie i Brukseli, a już wkrótce dołączy do nich kolejna, jako oficer łącznikowy w Uzbekistanie. Funkcjonariuszka polskiej Straży Granicznej pełni także funkcję europejskiego oficera łącznikowego ds. powrotów w Wietnamie.
Kobiety coraz chętniej podejmują wyzwanie, jakim jest służba w formacji mundurowej. W ubiegłym roku w szeregi Straży Granicznej wcielono 174 panie, tj. ok. 42 % z wszystkich nowo przyjętych funkcjonariuszy.
zdj. Archiwum SG