Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Przerabiali lekarstwa na narkotyki - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Przerabiali lekarstwa na narkotyki

Maciej Pietraszczyk
27.11.2019

Straż Graniczna współpracując ze służbami czeskimi, rozbiła międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym wywozem lekarstw z Polski do Czech, odzyskiwaniem z tabletek surowców do produkcji narkotyków i wytwarzaniem metamfetaminy. Polscy funkcjonariusze zatrzymali trzech obywateli RP i zabezpieczyli przygotowane do wywozu tabletki oraz 100 tysięcy złotych w gotówce.

Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Jeleniej Górze pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze w efekcie postępowania karnego dotyczącego nielegalnego obrotu produktami farmakologicznymi z zawartością pseudoefedryny zatrzymali na terenie województwa dolnośląskiego trzech mężczyzn w wieku 33-50 lat. Zatrzymani w prywatnych samochodach, mieszkaniach i pomieszczeniach gospodarczych przechowywali kartony, zawierające kilkaset tysięcy tabletek na przeziębienie i kaszel, w skład których wchodzi pseudoefedryna. Przy zatrzymanych ujawniono również gotówkę w kwocie 100,5 tys. złotych, którą zabezpieczono na poczet przyszłych kar.

Z przeprowadzonych ustaleń wynika, że leki wywożone były do Czech, gdzie w nielegalnym laboratorium wytwarzano z nich narkotyki. Proceder trwał od kilku miesięcy. W tym czasie podejrzani mogli wywieźć z Polski taką ilość tabletek, z której można było wytworzyć blisko 60 kg metamfetaminy (60 tysięcy porcji o wartości rynkowej ponad 7 mln zł).

Równocześnie współpracujące ze Strażą Graniczną służby Republiki Czeskiej zlikwidowały na swoim terenie nielegalne laboratorium produkujące metamfetaminę oraz zatrzymały 6 osób zaangażowanych w wytwarzanie narkotyków.

Zatrzymanym w Polsce mężczyznom postawiono zarzuty związane z naruszeniem zakazu zbycia produktów farmaceutycznych, zastosowano również wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe w wysokości od 10 do 25 tys. złotych.

 

zdj. Nadodrzański OSG

 

 

 

  • Przerabiali lekarstwa na narkotyki
    Przerabiali lekarstwa na narkotyki
  • Przerabiali lekarstwa na narkotyki
    Przerabiali lekarstwa na narkotyki
  • Przerabiali lekarstwa na narkotyki
    Przerabiali lekarstwa na narkotyki
do góry