Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Posłużył się cudzym dokumentem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Posłużył się cudzym dokumentem

Maciej Pietraszczyk
26.11.2019

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali na katowickim lotnisku obywatela Syrii, który posługiwał się bułgarskim dokumentem.

Cudzoziemiec, który przyleciał do Polski samolotem rejsowym z Aten, w trakcie legitymowania przedstawił funkcjonariuszom Straży Granicznej bułgarski dowód osobisty. Podejrzenie funkcjonariuszy wzbudziła różnica między wyglądem mężczyzny a wizerunkiem obcokrajowca zamieszczonym w dokumencie. Ponadto okazało się, że kontrolowany dowód osobisty figurował w bazach danych jako utracony.

Mężczyzna oświadczył, że jest obywatelem Syrii i zamierzał dostać się do Niemiec. Bułgarski dowód osobisty, którym się posłużył, kupił w Grecji od nieznajomego za 400 euro.

Zatrzymany cudzoziemiec usłyszał zarzut przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom i posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu oraz złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach wszczął również w stosunku do obywatela Syrii postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej do powrotu. Do sądu skierowany zostanie także wniosek o umieszczenie obcokrajowca w ośrodku strzeżonym dla cudzoziemców. Będzie tam przebywał do czasu zakończenia prowadzonego postępowania.

do góry