Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zatrzymano 8 Wietnamczyków na terenie Wólki Kosowskiej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano 8 Wietnamczyków na terenie Wólki Kosowskiej

Ewa Gajewska
25.11.2019

W Wólce Kosowskiej funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 8 Azjatów bezprawnie przebywających na terytorium naszego kraju. Z oświadczeń cudzoziemców wynika, że większość z nich dostała się do Polski nielegalnie.

Do zdarzenia doszło 22 listopada. Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 26 do 44 lat. Wszyscy są obywatelami Wietnamu. W podwarszawskiej Wólce Kosowskiej zajmowali się różnego rodzaju pracami dorywczymi, m. in. handlem, gastronomią czy przewożeniem towarów w obrębie azjatyckiego centrum.

Podczas kontroli funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że zatrzymani Wietnamczycy nie mieli ważnych wiz lub innych dokumentów, które  uprawniałyby ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Co więcej - czworo z nich nie posiadało żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamości, a jeden legitymował się cudzym paszportem. Cudzoziemcy dostali się do Polski nielegalnie i prawdopodobnie dlatego nie podjęli żadnych prób uzyskania zezwolenia na pobyt w naszym kraju. Pięciu z nich przyznało, że za podróż z Azji do Europy zapłaciło od 1 tys. do 15 tys. dolarów amerykańskich. Prawdopodobnie w handlowym zagłębiu na terenie Wólki Kosowskiej znaleźli się po to, aby odpracować koszty podróży do Polski.

Obywatele Wietnamu otrzymali decyzje zobowiązujące do powrotu oraz zakaz ponownego wjazdu do Polski i innych państw obszaru Schengen przez 3 lata. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, a jeden z nich także zarzut posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Komendant Placówki Straży Granicznej w Warszawie skierował wnioski do sądu o umieszczenie sześciu z zatrzymanych mężczyzn w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

zdj. Nadswiślański OSG

 

do góry