Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Sprzedała majątek i wybrała się na Zachód Europy - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Sprzedała majątek i wybrała się na Zachód Europy

Ewa Gajewska
22.11.2019

Rodzina z Tadżykistanu próbowała nielegalnie przekroczyć granicę Polski posługując się fałszywymi wizami. Cudzoziemka podróżująca z dwiema córkami sprzedała majątek w swojej ojczyźnie i zamierzała dotrzeć do Niemiec.

Wczoraj w Korczowej trzy obywatelki Tadżykistanu zgłosiły się do kontroli granicznej na wjazd do Polski. Podczas kontroli okazało się, że 46-letnia matka z dwiema córkami w wieku 12 i 19 lat miały w swoich paszportach sfałszowane wizy – jedna hiszpańską i dwie francuskie. Szczegółowe badania dokumentów na specjalistycznym sprzęcie potwierdził, że wizy są podrobione. Dodatkowo okazało się, że w paszportach, w celu zwiększenia wiarygodności, zamieszczone były także fałszywe stemple hiszpańskiej kontroli granicznej. Fałszerstwo potwierdzili również funkcjonariusze europejskich służb granicznych, oddelegowani na Podkarpacie w ramach misji Frontex.

Matka oraz pełnoletnia córka usłyszały zarzuty popełnienia przestępstwa. Obie przyznały się do winy. Wyjaśniły, że sprzedały majątek i postanowiły wyruszyć na zachód Europy. Fałszywe wizy oraz stemple kupiły w trakcie pobytu w Moskwie, płacąc za nie łącznie 10 tys. euro. Następnie drogą lotniczą przybyły na Ukrainę. Celem ich podróży były Niemcy, gdzie chciały osiedlić się na stałe. Cudzoziemkom wyznaczono karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Dodatkowo Straż Graniczna wydała im decyzję o odmowie wjazdu i skierowała z powrotem na Ukrainę.

zdj. Bieszczadzki OSG

do góry