Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Obywatel Turcji odpowie za działalność w międzynarodowej grupie przestępczej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatel Turcji odpowie za działalność w międzynarodowej grupie przestępczej

Ewa Gajewska
15.10.2019

Obywatel Turcji poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania stanie przed polskim sądem. Cudzoziemcowi zarzuca się działalność w międzynarodowej grupie przestępczej, zajmującej się legalizowaniem cudzoziemcom pobytu w Polsce. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Legnicy pod nadzorem legnickiej Prokuratury Rejonowej.

Cudzoziemcowi zarzuca się składanie w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu fałszywych oświadczeń podczas procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt czasowy na terytorium RP. Za to przestępstwo grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna przyznał się do winy.

Grupa, w której działał obywatel Turcji, legalizowała pobyt cudzoziemcom pochodzącym z Turcji, Palestyny, Albanii i Egiptu. Proceder polegał na organizowaniu fikcyjnych małżeństw  z Polkami, a także preparowaniu dokumentacji związanej z zatrudnieniem lub pełnieniem funkcji zarządczych w fikcyjnie działających spółkach prawa handlowego i ubieganiu się na tej podstawie o karty pobytu dla cudzoziemców. Wobec siedmiu cudzoziemców biorących udział w tym procederze skierowano już akty oskarżenia do sądu.

zdj. Nadodrzański OSG

do góry