Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Nowy śmigłowiec dla Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy śmigłowiec dla Straży Granicznej

Ewelina Szczepańska
11.04.2019

Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali dziś nowy śmigłowiec Robinson R-44. Wysokiej klasy sprzęt uroczyście przekazali wicepremier Beata Szydło oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Śmigłowiec zakupiono z rezerwy celowej, przeznaczonej na uzupełnienie wydatków na realizację zadań, za kwotę ponad 3 mln złotych.

Dzięki środkom m.in. z programu modernizacji służb mundurowych, możemy korzystać z nowoczesnych technologii i szukać nowych rozwiązań dostosowanych do potrzeb i zagrożeń, którym na co dzień stawiamy czoła. Możemy inwestować w sprzęt, infrastrukturę, a także w funkcjonariuszy – powiedział Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Praga, dziękując za przekazany Straży Granicznej sprzęt.

Robinson R-44 będzie wykorzystywany między innymi w Ośrodku Szkolenia Lotniczego (ATO) Lotnictwa SG do szkolenia nowych pilotów śmigłowcowych oraz do utrzymywania i zdobywania uprawnień dodatkowych przez pilotów SG. Ułatwi również utrzymanie kwalifikacji personelu lotniczego. Śmigłowiec R-44 jest to jeden z najbardziej popularnych na świecie śmigłowców wykorzystywanych do wstępnego szkolenia lotniczego. Koszty jego eksploatacji są niewielkie w porównaniu do śmigłowców o napędzie turbinowym.

Lotnictwo Straży Granicznej prowadzi operacje lotnicze zarówno na granicy lądowej, jak i morskiej. Przeciwdziała nielegalnej migracji oraz walce z przemytem. Statki powietrzne lotnictwa Straży Granicznej wykorzystywane są także we wspólnych operacjach koordynowanych przez Agencję FRONTEX. W latach 2009-2017 lotnictwo SG zrealizowało we współpracy z Agencją FRONTEX w sumie 18 misji w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Aktualnie Straż Graniczna posiada 13 statków powietrznych: 4 śmigłowce PZL-KANIA, śmigłowiec W-3AM Anakonda, samolot M28 Skytruck, samolot M20 Mewa, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000 oraz 2 samoloty ASP S15-1 Stemme. Kolejny to przekazany dziś śmigłowiec Robinson R-44. Personel lotniczy w SG liczy 58 osób, w tym 22 pilotów, 36 operatorów/mechaników.

Jeszcze w tym roku, w październiku, formacja wzbogaci się o śmigłowiec Airbus Helicopters typu H135 wart ponad 46 mln zł, w przyszłym roku z kolei, również w październiku, do SG trafią dwa samoloty Let Aircraft Industries typu L 410 UVP E-20. Koszt ich zakupu to blisko 110 mln zł.    

zdj. KGSG, Karpacki OSG

 

 

 • wicepremier Beata Szydło na uroczystości przekazania śmigłowca SG
  wicepremier Beata Szydło na uroczystości przekazania śmigłowca SG
 • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński na uroczystości przekazania śmigłowca SG
  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński na uroczystości przekazania śmigłowca SG
 • Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga na uroczystości przekazania śmigłowca SG
  Komendant Główny Straży Granicznej Tomasz Praga na uroczystości przekazania śmigłowca SG
 • uroczyste przekazanie śmigłowca Straży Granicznej
  uroczyste przekazanie śmigłowca Straży Granicznej
 • uroczyste przekazanie śmigłowca Straży Granicznej
  uroczyste przekazanie śmigłowca Straży Granicznej
 • śmigłowiec Robinson R-44
  śmigłowiec Robinson R-44
do góry