Kurs doskonalący skierowany był do funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej pełniących służbę w pionie do Spraw Cudzoziemców, którzy realizują zadania w Oddziałowych punktach ds. identyfikacji i powrotów cudzoziemców oraz dla funkcjonariuszy zaangażowanych bezpośrednio w procedury dotyczące organizacji powrotów cudzoziemców.
W trakcie szkolenia funkcjonariusze zapoznali się z metodami identyfikacji cudzoziemców oraz nabyli wiedzę dotyczącą ustalania kraju pochodzenia cudzoziemca, sposobów i technik przeprowadzania rozmowy z cudzoziemcem, gromadzenie materiału dowodowego na potrzeby postępowania identyfikacyjnego. Ponadto uczestnicy kursu zapoznali się z umowami o readmisji oraz zaznajomili się z dokumentami wydawanymi cudzoziemcom na powrót
do kraju pochodzenia.
Kurs przeprowadzony został przy udziale eksperta z Urzędu do Spraw Cudzoziemców w Warszawie oraz ekspertów wewnątrzinstytucjonalnych z Zarządu ds. Cudzoziemców KGSG.
W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze Straży Granicznej z Nadbużańskiego, Nadodrzańskiego, Nadwiślańskiego, Morskiego oraz Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Głównej Straży Granicznej, Urzędu ds. Cudzoziemców i Urzędów Wojewódzkich.
Kurs doskonalący był współfinansowany z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, projekt nr 26/NMF PL 15/14.