Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Kurs doskonalący pt. „Informacje o krajach pochodzenia” - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Kurs doskonalący pt. „Informacje o krajach pochodzenia”

Mariusz Dąbrowski
29.03.2016

W dniach 22–25.03.2016 r. wykładowcy Zakładu ds. Cudzoziemców Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu przeprowadzili pierwszą i zarazem ostatnią edycję kursu doskonalącego pt. „Informacje o krajach pochodzenia”, gdyż od drugiego półrocza 2016 r. kurs będzie dostępny w formie e-learningowej.

Kurs doskonalący pt. „Informacje o krajach pochodzenia”

W dniach 22–25.03.2016 r. wykładowcy Zakładu ds. Cudzoziemców Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu przeprowadzili pierwszą i zarazem ostatnią edycję kursu doskonalącego pt. „Informacje o krajach pochodzenia”, gdyż od drugiego półrocza 2016 r. kurs będzie dostępny w formie e-learningowej. Kurs zaadresowano do funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej pełniących służbę w pionie do spraw cudzoziemców w Placówkach SG i Wydziałach ds. Cudzoziemców Oddziałów SG, jak również pracowników innych urzędów i instytucji właściwych w sprawach cudzoziemców, przeprowadzających postępowania w sprawach o udzielenie ochrony przed wydaleniem i/lub podejmujących czynności identyfikacji cudzoziemców.

Tematyka szkolenia obejmowała zarówno zagadnienia teoretyczne jak i praktyczne:

sposoby wykorzystywania informacji o krajach pochodzenia w trakcie prowadzonych postępowań administracyjnych;
standardy informacji o krajach pochodzenia;
źródła informacji o krajach pochodzenia;
praktyczne wyszukiwanie informacji o krajach pochodzenia;
wykorzystywanie informacji o krajach pochodzenia w treści aktów administracyjnych.

Uczestnicy kursu zostali zapoznani z szerokim wachlarzem źródeł informacji na temat sytuacji ekonomicznej, politycznej, humanitarnej, stanu bezpieczeństwa, czy też przestrzegania praw człowieka, w państwach pochodzenia cudzoziemców przybywających do Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Były to zarówno źródła funkcjonujące w Internecie, ale także inne – akademickie, publikacje naukowe. Stąd też przekazane zostały wskazówki i rekomendacje dotyczące dokonywania oceny chociażby wiarygodności samych informacji i ich źródeł. Wiele cennych uwag zostało przekazanych przez zaproszonych ekspertów – na co dzień pracowników Wydziału Informacji o Krajach Pochodzenia Urzędu do spraw Cudzoziemców.

W kursie wzięli udział przedstawiciele: Nadodrzańskiego, Bieszczadzkiego, Morskiego, Śląsko – Małopolskiego, Warmińsko – Mazurskiego, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Nadwiślańskiego Oddziału SG oraz Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

 

Szkolenie współfinansowane było z w ramach projektu nr 26/NMF PL 15/14 z Norweskiego Mechanizmu Finansowego pt. „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji służb publicznych w obszarze migracji i azylu ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania nielegalnej migracji”.

do góry