W czasie warsztatów uczestnicy zostali zapoznani z kompetencjami poszczególnych organów administracji publicznej właściwych w sprawach cudzoziemców. Warsztaty skierowane były do osób wykonujących czynności służbowe w Grupach ds. Cudzoziemców Placówek Straży Granicznej i Wydziałów ds. Cudzoziemców OSG, jak również do personelu Urzędu ds. Cudzoziemców i Urzędów Wojewódzkich pracującego w komórkach właściwych w sprawach cudzoziemców.
Celem głównym warsztatów było nabycie wiedzy o podstawach prawnych, uprawnieniach, roli oraz właściwościach rzeczowych i miejscowych poszczególnych organów, określenie ich kompetencji w zakresie spraw związanych z cudzoziemcami. Ponadto, w trakcie zajęć uczestnicy zostali zapoznani także ze sposobami i formami współpracy pomiędzy urzędami oraz współpracy organów państwowych z organizacjami międzynarodowymi i pozarządowymi właściwymi w sprawach cudzoziemców.
W trakcie szkolenia uczestnicy odbyli wizytę studyjną na Placówce Straży Granicznej w Zgorzelcu, zapoznali się z zasadami oznakowania granicy RP na przykładzie granicy polski-niemieckiej.
W przedmiotowych warsztatach wzięli udział przedstawiciele: Bieszczadzkiego, Śląsko-Małopolskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Morskie, Podlaskiego, Nadbużańskiego, Nadwiślańskiego i Nadodrzańskiego OSG oraz przedstawiciele Mazowieckiego, Małopolskiego, Opolskiego, Pomorskiego, Zachodnio-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, a także przedstawiciele Urzędu ds. Cudzoziemców.
Warsztaty współfinansowane były z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, projekt nr 26/NMF PL 15/14.