Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Kurs doskonalący nt. „Zasady i procedury postępowania administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego prowadzonego wobec cudzoziemców” - Fundusz Azylu Migracji i Integracji

Nawigacja

Fundusz Azylu Migracji i Integracji

Kurs doskonalący nt. „Zasady i procedury postępowania administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego prowadzonego wobec cudzoziemców”

Błażej Szydłowski
29.11.2024

W dniach 21 – 25.10.2024 r. w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu  przeprowadzili kurs doskonalący nt. „Zasady i procedury postępowania administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem postępowania administracyjnego prowadzonego wobec cudzoziemców”.

W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze Straży Granicznej z Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego, Morskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Podlaskiego, Śląskiego oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W czasie zajęć uczestnicy nabyli wiedzę oraz umiejętności pozwalające na określanie źródeł ustrojowego, materialnego i procesowego prawa administracyjnego, analizowali zakres obowiązywania i budowę Kodeksu postępowania administracyjnego. Poznawali zasady postępowania administracyjnego i ich wagę dla prawidłowości postępowania. Uczyli się również prawidłowo rozpoznawać uczestników postępowania i charakter ich udziału w sprawie, określać ich prawa i obowiązki, a także poznawali przesłanki ustalania właściwości organu oraz wyłączenia organu upoważnionego pracownika z prowadzenia sprawy. Słuchacze dzielili się uwagami na temat wszczynania i prowadzenia postępowania – głównie w kontekście postępowań wobec cudzoziemców, a także przeprowadzania oraz dokumentowania poszczególnych czynności dowodowych i czynności technicznych. Kursanci poznali tzw. regulacje zwalczania bezczynności organu i sposoby reakcji strony na przewlekłość postępowania lub bezczynność organu. Omawiano także postanowienia, jako akty nierozstrzygające merytorycznie.

W dalszej części szkolenia zgłębiano tajniki dotyczące zawiadomień i wezwań, doręczania pism i obliczania terminów, a także zaznajamiano się z przesłankami i procedurą wzruszania, zaskarżania i weryfikacji decyzji i postanowień ostatecznych i nieostatecznych. Na koniec omówiono zasady odpowiedzialności osoby prowadzącej postępowanie za bezczynność, przewlekłość lub wydanie decyzji z rażącym naruszeniem prawa.

Kurs był współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (Projekt  nr FAMI.03.01-IZ.00-0003/24 „Wzmocnienie kompetencji i kwalifikacji Straży Granicznej w obszarze powrotów”).

 

do góry