Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej XXIV Pielgrzymka Wojska i Służb Mundurowych na Św. Górę Grabarkę - Prawosławne

Nawigacja

Prawosławne

XXIV Pielgrzymka Wojska i Służb Mundurowych na Św. Górę Grabarkę

08.08.2019

XXIV Pielgrzymka Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego na św. Górę Grabarkę

 

Tradycyjnie pielgrzymka rozpoczęła się świętą liturgią w intencji żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach celebrowanej przez Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego ks.abp.prof.dr.hab.Jerzego (Pańkowskiego), który w swoim słowie skierowanym do żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych zaznaczył jak ważnym jest pokładanie ufności w Boga - „Tam gdzie człowiek pokłada nadzieję w samym sobie, gdzie jest pycha, tam również pojawia się strach, który paraliżuje i uniemożliwia wykonanie misji czy też zadania, które przyświeca mundurowym. Ale strach przestaje paraliżować, kiedy człowiek przestaje pokładać nadzieję w sobie. Ewangelia pokazuje nam, że kiedy więcej nadziei pokładamy na nas samych tym więcej zawodu  i strachu. Kiedy ufamy tylko sobie, kiedy sami stajemy się demiurgami naszego życia, wtedy nasza wyobraźnia buduje kolejne przestrzenie strachu, lęku i obawy przed wykonaniem zadania. Chrystus pojawił się tam gdzie zgasła nadzieja wśród apostołów. I ta wyciągnięta ręka Jezusa Chrystusa pojawia się wszędzie tam gdzie gaśnie ludzka nadzieja i kiedy człowiek przestaje pokładać nadzieję w samym sobie.”        
W tegorocznej pielgrzymce wzięli udział funkcjonariusze z : KGSG; POSG; NOSG; NwOSG; CSSG, a także emeryci i renciści SG wraz ze swymi rodzinami, aby chwilę refleksji życiowej oraz dalszą swą służbę jak i życie osobiste, życie swoich rodzin powierzyć Woli Bożej.  Wznieść modlitwę  dziękczynną za to  czego już doświadczyli, co ich już spotkało, co minęło  a zarazem zanieść prośby o  błogosławieństwo  na kolejne dni dalszej służby Bogu, ludziom i Ojczyźnie.
                           
Na św. Górze, arcybiskup Jerzy, dziękując za świadectwo wiary której wyrazem jest właśnie nasze uczestnictwo w tej pielgrzymce powiedział -  „Czas pielgrzymowania został poświęcony Bogu, że żadna z pełnionych funkcji, czy też mundur jako symbol honoru, godności, nie przeszkadza w wyznawaniu swojej wiary w Boga. Że ta pielgrzymka zjednoczyła przedstawicieli różnych wyznań, ale także tych, którzy poszukują wiary . Mogliśmy oddać się na krótko myślom modlitewnym, ale tez i porozmawiać ze sobą o takich rzeczach które istotne dla naszego serca, życia, o rzeczach ważnych, o rzeczach duchowych i nieprzemijalnych”.

 

 

do góry