Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Komenda Główna Straży Granicznej - Informacja ETR

Nawigacja

Informacja ETR

Komenda Główna Straży Granicznej

Joanna Nałęcka
09.01.2025

Kim jesteśmy?

Jesteśmy uzbrojoną formacją mundurową, odpowiedzialną za ochronę granic Polski. Podlegamy Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Działamy od 16 maja 1991 roku. Jest nas ponad 10 tysięcy umundurowanych funkcjonariuszy, których wspiera blisko 800 pracowników cywilnych.

 

Czym się zajmujemy?

https://www.nadwislanski.strazgraniczna.pl/dokumenty/zalaczniki/13/13-292595.jpg   

Nasze główne zadania to:

  • ochrona granicy Rzeczypospolitej Polskiej,
  • kontrola osób wjeżdżających do Polski i wyjeżdżających z Polski na przejściach granicznych,
  • pilnowanie, żeby do naszego kraju nie wjechał nikt, kto nie powinien tu się znaleźć i dbanie, żeby do Polski nie wjechali przestępcy lub terroryści,
  • kontrolowanie czy osoby z innych krajów mają pozwolenie na pobyt i pracę na terenie Polski,
  • zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych, zajmujących się przemytem towarów i ludzi,
  • dopilnowanie, żeby z naszego kraju nie wyjechały za granicę osoby poszukiwane listami gończymi,
  • uniemożliwienie wwożenia do Polski oraz wywożenia z naszego kraju narkotyków, broni, odpadów, czy niebezpiecznych materiałów, a także wywożenia za granicę zabytków i dzieł sztuki.

Długość granicy na morzu to ponad 3,5 tysiąca kilometrów, z czego 500 kilometrów przypada na morze. Dzieli się ona na odcinki, na których graniczymy z poszczególnymi sąsiednimi państwami.

Odcinek granicy z Rosją ma długość 232 kilometry, z czego 22 kilometry i 200 metrów przebiega przez wody Zalewu Wiślanego.

Z Litwą graniczymy na odcinku ponad 104 kilometrów.

Granica z Białorusią liczy prawie 419 kilometrów i na znacznej długości poprowadzona jest rzekami.

Linia granicy z Ukrainą biegnie przez ponad 535 kilometrów, w znacznej części szczytami gór.

Całkowicie górski charakter ma granica ze Słowacją, licząca prawie 541 kilometrów oraz długi na blisko 796 kilometrów odcinek granicy z Czechami.

Wreszcie granicę z Niemcami prawie na całym odcinku mierzącym 489 kilometrów wyznaczają koryta rzek Nysy Łużyckiej i Odry, a przez 22 kilometry biegnie ona przez Zalew Szczeciński.

 

Mapa strefy Schengen z zaznaczeniem jej obecnych członków, państwa członkowskiego UE, które nie jest jej częścią, oraz kraju kandydującego.

Na większej części polskiej granicy, łącznie na 1930 kilometrach, graniczymy z państwami, które należą do Unii Europejskiej i wchodzą w skład grupy państw strefy Schengen. Są to tak zwane granice wewnętrzne. Oznacza to, że na tych odcinkach nie musimy pilnować samej granicy, ani prowadzić kontroli na przejściach granicznych, ale możemy skupić się na sprawdzaniu, czy mieszkający tu i pracujący cudzoziemcy są w naszym kraju legalnie i czy przestrzegają polskiego prawa.

Może się jednak tak zdarzyć, że z jakiegoś powodu konieczne będzie przywrócenie kontroli granicznych na tych odcinkach. Wtedy stawiamy tymczasowe przejścia graniczne w miejscach, gdzie drogi przecinają polską granicę, a do pociągów i na linię granicy ruszają patrole funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Pozostałe 1640 kilometrów to tak zwane granice zewnętrzne, gdzie znajdują się przejścia graniczne, a funkcjonariusze codziennie, bez względu na porę dnia, pogodę i porę roku patrolują granicę i kontrolują, czy nikt nie próbuje dostać się do Polski nielegalnie.

 

Gdzie nas możesz znaleźć?

Działamy na terenie całego kraju, jednak najwięcej naszych jednostek ulokowanych jest na granicy zewnętrznej. Znajdziecie tu cztery oddziały (Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański i Bieszczadzki), w ramach których działa 76 podstawowych jednostek, nazywanych placówkami. Załogi placówek pełnią służbę na przejściach granicznych i patrolują linię granicy.

Na granicy zewnętrznej mamy 19 drogowych przejść granicznych, które można przekraczać pojazdami lub pieszo, 14 kolejowych przejść granicznych, obsługujących pociągi i jedno rzeczne przejście graniczne, przez które można przepłynąć łódką lub kajakiem.

Osobnymi rodzajami przejść granicznych są porty lotnicze, których jest 17 i które działają wewnątrz Polski, ale tez stanowią granicę naszego kraju, a także 19 portów morskich, położnych na polskim wybrzeżu.

Przy granicy wewnętrznej znajdują się trzy oddziały Straży Granicznej (Karpacki, Śląski i Nadodrzański). Szczególny charakter ma tez Podlaski Oddział Straży Granicznej, ochraniający zarówno odcinek granicy zewnętrznej z Białorusią, jak i wewnętrznej z Litwą. Nietypowy jest także Morski Oddział Straży Granicznej, także łączący zadania ochrony granicy zewnętrznej i wewnętrznej. W Morskim Oddziale SG działają także dwa dywizjony jednostek pływających, które patrolują i ochraniają polskie morze.

Całkowicie natomiast odmienny od wszystkich jest znajdujący się w Centralnej Polsce Nadwiślański Oddział Straży Granicznej, który w żadnym miejscu nie przylega do granicy Polski i obsługuje wyłącznie przejścia graniczne w portach lotniczych.

Na granicy wewnętrznej i w głębi Polski znajdziecie 23 placówki Straży Granicznej.

 

Jak się z nami skontaktować?

Możesz napisać do nas list na adres:

Komenda Główna Straży Granicznej
al. Niepodległości 100
02-585 Warszawa

 

Możesz do nas napisać e-mail na adres:

gkg.sg@strazgraniczna.pl

 

Możesz do nas zadzwonić na numer telefonu:

+48 22 500 40 00.

 

Jeśli masz pytania, dotyczące zasad przekraczania polskiej granicy, możesz zadzwonić na numer

+48 22 500 41 49

lub napisać maila na adres:

zg.kg@strazgraniczna.pl

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś o zasadach pobytu cudzoziemców w Polsce, możesz zadzwonić na numer

+ 48 22 500 43 76

lub napisać maila na adres

zdsc.kg@strazgraniczna.pl

 

Jeśli masz pytania o to, czy jesteśmy dostępni dla osób niepełnosprawnych, zadzwoń do naszego koordynatora pod numer telefonu

721960765 lub 22 500 41 57.

 

Wejście do Komendy Głównej Straży Granicznej widoczne jest na zdjęciach poniżej:

Brama wjazdowa do Komendy Głównej Straży Granicznej.

 

Wejście na teren Komendy Głównej Straży Granicznej.

do góry