Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Najczęściej zadawane pytania - Ogólne zasady wjazdu i pobytu

Nawigacja

Ogólne zasady wjazdu i pobytu

Najczęściej zadawane pytania

Paweł SOCHA
05.01.2024

Jak samodzielnie obliczyć długość dopuszczalnego pobytu na wizie typ C?

Na stronie internetowej Dyrektoriatu Generalnego Spraw Wewnętrznych, Komisja Europejska zamieściła specjalny kalkulator służący do samodzielnego obliczania pobytów krótkoterminowych.
Po jego otwarciu pojawiają się puste rubryki, gdzie należy zgodnie z kolejnością wpisać:
    • w rubryce (Date of entry/Control) datę planowanej kontroli lub datę ponownego wjazdu. 
    • w kolejnych rubrykach – (Enter previous stay(s) in the Schengen area): daty wszystkich wjazdów oraz wyjazdów z terytorium państw obszaru Schengen.

Uprzejmie informujemy, że po wpisaniu wszystkich danych kalkulator automatycznie obliczy i pokaże w 3 rubryce, ile dni zostało już wykorzystanych (z dopuszczalnego limitu 90 dni pobytu w każdym okresie 180 – dniowym). Ponadto kalkulator automatycznie pokaże również najwcześniejszą datę dozwolonego ponownego wjazdu na terytorium państw obszaru Schengen.

Adres kalkulatora Schengen: https://ec.europa.eu/home-affairs/content/visa-calculator_en

Powyższy kalkulator pomaga w obliczaniu dozwolonego okresu pobytu także podróżnym, którzy wielokrotnie w okresie dozwolonego pobytu przekraczają granicę na wjazd/wyjazd ze strefy Schengen.


Czy możliwe jest swobodne przekraczanie granicy jedynie na podstawie decyzji o udzieleniu zezwolenia na pobyt czasowy? 

NIE. Wszyscy obywatele państw trzecich podlegający obowiązkowi wizowemu wjeżdżając na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej powinni posiadać ważny dokumentu podróży oraz ważną wizę lub kartę pobytu potwierdzające prawo do legalnego wjazdu i pobytu w Polsce.


Wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko. Nowy paszport będę zmieniać w kraju pochodzenia. Czy mogę wyjechać z Polski na podstawie dotychczasowego paszportu i karty pobytu na nazwisko panieńskie?

TAK. W opisanej sytuacji nie ma przeszkód, aby pomimo zmiany po ślubie nazwiska opuścić terytorium RP,  na dotychczasowych zasadach tj. na podstawie dotychczas posiadanego ważnego paszportu oraz karty pobytu na nazwisko panieńskie.

Natomiast w przypadku wyrobienia nowego paszportu na nazwisko męża, w sytuacji ponownego wjazdu na terytorium RP powinna posiadać przy sobie podczas odprawy granicznej następujące dokumenty:                          

  •     dokument podróży (paszport) na nowe nazwisko,
  •     ważną kartę pobytu na nazwisko panieńskie oraz
  •     dokument urzędowy (tj. akt ślubu) potwierdzający zmianę nazwiska przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego, jeżeli ślub zawarty był za granicą.

Ponadto w miarę możliwości wskazane jest posiadanie podczas odprawy granicznej również starego dokumentu podróży na nazwisko panieńskie lub jego xero. Jednocześnie należy pamiętać, że zgodnie z art. 241 pkt. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w przypadku zmiany danych umieszczonych w dotychczasowej karcie pobytu kartę pobytu wymienia się.


Obywatele jakich krajów mogą podróżować do Polski bez wiz?

Z aktualną listą krajów, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz można zapoznać się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:
https://www.gov.pl/web/gruzja/lista-panstw-ktorych-obywatele-moga-podrozowac-do-polski-bez-wiz


Czy niepełnoletni cudzoziemcy mogą podróżować i przekraczać granicę?

TAK. Osoby małoletnie, będące obywatelami kraju trzeciego przekraczające granicę podlegają takiej samej odprawie wjazdowej i wyjazdowej, jak osoby dorosłe. Straż Graniczna zwraca szczególną uwagę na małoletnich, niezależnie od tego, czy podróżują pod opieką, czy samotnie. W przypadku małoletnich podróżujących pod opieką Straż Graniczna sprawdza, czy osoby towarzyszące małoletniemu sprawują nad nimi opiekę rodzicielską, w szczególności, jeżeli małoletnim towarzyszy tylko jedna osoba dorosła i istnieją poważne podstawy do podejrzeń, że mogli oni zostać bezprawnie zabrani spod opieki osoby sprawującej (osób sprawujących) nad nimi prawną opiekę rodzicielską. W tym ostatnim przypadku Straż Graniczna podejmuje dalsze czynności w celu sprawdzenia, czy podane informacje nie są niespójne lub sprzeczne.

W przypadku małoletniego posiadającego własny paszport oraz ważną wizę lub kartę pobytu, podróżującego samodzielnie wskazane jest posiadanie przy sobie oprócz ww. dokumentów również pełnomocnictwa rodzica/rodziców (potwierdzonego notarialne), wraz z ich danymi teleadresowymi wyrażających zgodę na odbycie przez małoletniego samodzielnej podróży. Przed planowaną podróżą małoletniego niezbędne jest również skontaktowanie się z przewoźnikiem, z którym dziecko ma ew. podróżować, gdyż w tym zakresie przewoźnicy lądowi/lotniczy posiadają własne szczegółowe regulacje (np. tanie linie lotnicze co do zasady nie zgadzają się na przyjmowanie na pokład i samodzielne podróżowanie osób małoletnich).


Czy na podstawie posiadanej Karty Polaka mogę przekraczać granicę?

NIE. Uprawnia jednak jej posiadacza do swobodnego przekraczania granicy bez wizy ani osiedlania się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wjazd na terytorium RP możliwy jest wyłącznie na podstawie ważnego paszportu oraz ważnej wizy krótkoterminowej Schengen typu C, wizy pobytowej długoterminowej typu D lub karty pobytu. Posiadacz Karty Polaka może ww. wizę długoterminową typu D otrzymać w polskim konsulacie bez opłaty.


Czy na podstawie posiadanej wizy Schengen typu C mogę pojechać z Polski do Niemiec?

TAK. Posiadacz wizy Schengen typ C (oznaczenie literowe na wizie w rubryce „rodzaj wizy”, „type of visa”: C) w której polu (w rubryce „ważna na”, „valid for”) wskazano „PAŃSTWA SCHENGEN” jest uprawiony do podróżowania po terytorium wszystkich państw obszaru Schengen. Powyższe wynika z zapisów art. 19 ust. 1 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej, zgodnie z którym cudzoziemcy legitymujący się wizami jednolitymi (tj. wizą Schengen typ C) którzy w sposób legalny wjechali na terytorium Umawiającej się Strony, mogą na podstawie posiadanej wizy (w ramach jej ważności) przebywać i swobodnie przemieszczać się na terytorium wszystkich państw obszaru Schengen przez okres 90 dni w każdym okresie 180-dniowym, co oznacza wzięcie pod uwagę okresu 180 - dniowego poprzedzającego każdy z dni pobytu, pod warunkiem że spełniają oni warunki wjazdu, określone w art. 6 ust.1 a, c, d i e rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).


Czy na podstawie posiadanej wizy D mogę pojechać z Polski do Niemiec?

TAK. Posiadacz wizy krajowej typ D (oznaczenie literowe na wizie w rubryce „rodzaj wizy”, „type of visa”: D) w której polu (w rubryce „ważna na”, „valid for”) wskazano „POLSKA” jest uprawiony również do podróżowania po terytorium innych państw obszaru Schengen.
Powyższe wynika z treści art. 21 ust. 2a Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej  w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach, zgodnie z którym cudzoziemcy posiadający ważną wizę długoterminową (tj. w tym przypadku polską wizę krajowa typu „D”) wydaną przez jedno z państw członkowskich” mogą na podstawie tego dokumentu oraz ważnego dokumentu podróży (tj. paszportu) swobodnie przemieszczać się po terytoriach innych państw członkowskich przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu. pod warunkiem, że spełniają oni warunki wjazdu określone w art. 6 ust.1 a, c, d i e rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).


Czy na podstawie polskiej wizy typu D (jednokrotny wjazd) mogę pojechać do innego państwa Schengen a następnie wrócić do Polski?

NIE. Krajowa wiza D, w której w polu/rubryka: „ilość wjazdów”, „number of entries” wpisano (1 wjazd) upoważnia 1 wjazdu i ciągłego pobytu na terytorium RP przez okres wskazany w polu/rubryce „czas pobytu” „duration of stay”. W ramach pobytu na terytorium RP, zgodnie z zapisami art. 21 ust. 2a Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach, możliwy jest wyjazd do innego państwa Schengen. 

Natomiast po wyjeździe do innego kraju Schengen np. Niemiec, ponowny wjazd do Polski nie będzie możliwy, gdyż zgodnie z oznaczeniem na tej wizie upoważniała ona jej posiadacza tylko i wyłącznie do 1-krotnego wjazdu na terytorium RP. Tym samym ponowny wjazd do Polski powinien nastąpić na podstawie kolejnej wizy, gdyż wiza ta upoważniała wyłącznie do 1-krotnego wjazdu i ciągłego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a przekroczenie granicy na kierunku wjazdowym z Niemiec do Polski, byłoby złamaniem reguły 1-krotnego wjazdu na terytorium RP.


Czy na podstawie wizy krótkoterminowej Schengen typu C o ograniczonej ilości wjazdów mogę pojechać z Polski do innego państwa Schengen a następnie wrócić do Polski?

TAK. Wiza krótkoterminowa Schengen typ C oznaczenie literowe na wizie w rubryce „rodzaj wizy”, „type of visa”: C) w której w polu/rubryka: „ilość wjazdów”, „number of entries” wpisano (1 wjazd) w ramach swojej ważności uprawnia do wjazdu i pobytu na terytorium państw obszaru Schengen nieprzekraczającego łącznie 90 dni w każdym okresie 180 – dniowym. Oznacza to, iż na podstawie wizy krótkoterminowej Schengen typ C o ograniczonej ilości wjazdów (1 wjazd) możliwe jest 1 przekroczenie granicy zewnętrznej państw obszaru Schengen na kierunku wjazdowym (np. do Polski), a następnie przemieszczanie się i pobyt również na terytorium pozostałych państw obszaru Schengen. Po wyjeździe do innego Państwa Schengen.


Czy na podstawie karty pobytu, któregoś z państw Schengen mogę przyjechać i przebywać na terytorium Polski?

TAK. Zgodnie z art. 21 ust. 1 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. między Rządami Państw Unii Gospodarczej Beneluksu, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Francuskiej w sprawie stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach cudzoziemcy posiadający ważny dokument pobytowy (tj. kartę pobytu wydaną zgodnie z jednolitym wzorem dla dokumentów pobytowych) przez jedno z państw członkowskich oraz ważnego dokumentu podróży (tj. paszport) swobodnie przemieszczać się po terytoriach innych państw członkowskich przez okres nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu pod warunkiem, że spełniają oni warunki wjazdu określone w 6 ust.1 a, c, d i e rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen).

Ponadto przed wjazdem do innego kraju Schengen, na podstawie posiadanej karty pobytu należy zawsze sprawdzić u wystawcy tej karty czy dokument ten został przez kraj wystawiający wpisany do specjalnego wykazu dokumentów pobytowych o którym mowa w art. 2 ust. 16 Kodeksu Granicznego Schengen (KGS). Tylko bowiem dokumenty pobytowe (tj. karty pobytu) wydane zgodnie z jednolitym wzorem oraz znajdujące się w tym wykazie upoważniają ich posiadaczy do pobytu krótkoterminowego na terytorium pozostałych państw obszaru Schengen. Z aktualnym wykazem dokumentów pobytowych można zapoznać się na stronie internetowej: https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/e-library/documents/policies/borders-and-visas/schengen/docs/handbook-annex_22.pdf


Czy posiadając w paszporcie biometrycznym pieczątkę Wojewody tzw. stampilę mogę wyjechać z Polski, a następnie wjechać ponownie na to terytorium?

Zgodnie z brzmieniem art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie:

  • wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku  o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
  • pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.

W przypadku konieczności wyjazdu z Polski ww. stampila umożliwia również wyjazd z terytorium RP przed zakończeniem tego postępowania. Ww. stampila nie upoważnia natomiast cudzoziemca do ponownego wjazdu na terytorium RP ani podróżowania w ramach strefy Schegnen. Należy jednocześnie pamiętać, że przy ponownym wjeździe na terytorium państw obszaru Schengen (w tym Polski) na pobyt krótkoterminowy - należy każdorazowo wliczać przy obliczeniu limitu dozwolonego pobytu krótkoterminowego tj. max 90 dni w każdym okresie 180 dni wstecz - wszystkie pobyty na wizach C, na paszporcie biometrycznym w ruchu bezwizowym oraz na tzw. stampili Wojewody. Jeżeli dotychczasowy pobyt w Polsce (łącznie na wizie C, stampili Wojewody oraz paszporcie biometrycznym w ruchu bezwizowym) przekroczył 90 dni w okresie 180 dni wstecz, ponowny wjazd na terytorium RP może nastąpić wyłącznie karcie pobytu lub na podstawie polskiej wizy długoterminowe typ D.


Jak należy liczyć pobyt krótkoterminowy w ruchu bezwizowym dla dziecka urodzonego w Polsce?

Czy pobyt krótkoterminowy dziecka będącego obywatel państwa trzeciego (np. Ukrainy) w ruchu bezwizowym należy liczyć od dnia odbioru paszportu biometrycznego w placówce dyplomatycznej czy od dnia urodzenia dziecka w Polsce? Co do zasady dziecko (tak samo jak osoba pełnoletnia/dorosły) by wjechać/przebywać legalnie na terytorium RP powinno posiadać ważny dokument podróży-paszport oraz legalne prawo pobytu (wizę, kartę pobytu lub stampilę Wojewody w paszporcie potwierdzającą, że postępowanie legalizacyjne zostało skutecznie wszczęte) lub korzystać z ruchu bezwizowego na podstawie paszportu biometrycznego. 

Pobyt krótkoterminowy dziecka urodzonego na terytorium Polski należy liczyć od dnia urodzenia dziecka, a nie od dnia odbioru paszportu biometrycznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Granicznego Schengen (art. 6 ust 2) za datę wjazdu uważa się pierwszy dzień pobytu na terytorium państw członkowskich, a datę wyjazdu liczy się jako ostatni dzień pobytu na terytorium państw członkowskich. W obliczeniach długości pobytu krótkoterminowego, na terytorium państw członkowskich nie uwzględnia się wyłącznie okresów pobytu dozwolonych na mocy zezwolenia na pobyt lub wizy długoterminowej. Tym samym za pobyt długoterminowy (zgodnie z ww. definicją kodeksową) może być uznany wyłącznie udokumentowany pobyty dziecka na podstawie zezwolenia na pobyt (decyzja o zgodzie na pobyt/karta pobytu) lub polskiej wizy długoterminowej typ D. 

Z powyższego wynika również, że wszelkie inne pobytu nie będące pobytem długoterminowym (co do prawnego charakteru pobytu, a nie jego długości) są zdefiniowane jako pobyt krótkoterminowy tj. max. 90 dni w każdym okresie 180 dni wstecz i wyczerpującym się nawzajem ze wszystkimi innymi pobytami krótkoterminowymi (niebędącymi pobytem długoterminowym) a więc również nielegalnym pobytem, urodzeniem i pobytem dziecka na tej podstawie na terytorium RP, pobytem legalnym na podstawie stampili Wojewody, pobytem na podstawie wizy Schengen typ C czy też pobytem w ruchu bezwizowym na podstawie paszportu biometrycznego. Z powyższego wynika, więc że jeżeli pobyt w Polsce dziecka od dnia jego urodzenia lub na podstawie tzw. stampili Wojewody trwał 90 dni lub więcej to ponowny wjazd do Polski może być realizowany tylko na podstawie polskiej krajowej wizy typ D lub należy odczekać za granicą min. 90 dni by móc ponownie wjechać na podstawie paszportu biometrycznego w ruchu bezwizowym.

do góry