Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Wjazd na terytorium Polski - Ogólne zasady wjazdu i pobytu

Nawigacja

Ogólne zasady wjazdu i pobytu

Wjazd na terytorium Polski

Paweł SOCHA
12.12.2023

Drogi Cudzoziemcu,
jeżeli chcesz przyjechać do Polski koniecznie musisz zapoznać się z warunkami wjazdu i pobytu na terytorium tego państwa. W tej sekcji spróbujemy przygotować Cię do podróży, wytłumaczymy obowiązujące przepisy prawa, tak aby kontrola graniczna nie była niczym zaskakującym.

Pamiętaj jednak, że treść ta ma charakter informacyjny, a uzyskanie zgody na wjazd do Polski możliwy jest po weryfikacji dokumentów oraz celu podróży w trakcie odprawy granicznej.

Przyjeżdżając do Polski musisz wiedzieć, że jest to państwo znajdujące się w Strefie Schengen. Oznacza to, że chcąc przekroczyć zewnętrzną granicę strefy Schengen musisz spełnić warunki wjazdu określone w artykule 6 kodeksu granicznego Schengen. Zasady wjazdu na terytorium Polski określone zostały również w art. 25 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach.

Osobom niespełniającym ww. przesłanek - na granicy - wydawana jest decyzja o odmowie wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w której wskazana jest dokładna przyczyna takiej odmowy. 

Przesłanki do wydania decyzji o odmowie wjazdu na terytorium RP to:

  • nieposiadanie ważnego dokumentu/ważnych dokumentów podróży, 
  • posiadanie sfałszowanego/podrobionego/przerobionego dokument podróży, 
  • nieposiadanie ważnej wizy lub dokumentu pobytowego, 
  • posiadanie sfałszowanej/podrobionej/przerobionej wizy lub dokumentu pobytowego, 
  • nieposiadanie odpowiedniej dokumentacji uzasadniającej cel i warunki pobytu, 
  • przebywanie już przez 90 dni w poprzedzającym 180 dniowym okresie na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • nieposiadanie wystarczających środków utrzymania w odniesieniu do okresu i formy pobytu lub środków na powrót do państwa pochodzenia lub tranzytu,
  • obowiązywanie wobec osoby wpisu do celów odmowy wjazdu w SIS lub w rejestrze krajowym,
  • uznanie za osobę stanowiącą zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych jednego lub więcej państw członkowskich Unii Europejskiej.
  • nie posiada dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.

Decyzję o odmowie wjazdu wydaje Komendant Placówki Straży Granicznej. Cudzoziemiec, któremu odmówiono wjazdu do Polski, otrzymuje egzemplarz decyzji, gdzie wskazana jest podstawa jej wydania oraz pouczenie o możliwości odwołania się. W tym miejscu należy wskazać, że decyzja ta podlega natychmiastowemu wykonaniu.

Prawo do wniesienia odwołania od otrzymanej decyzji do Komendanta Głównego Straży Granicznej przysługuje w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia - za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży Granicznej, który decyzję wydał.

 

 

do góry