Drogi Cudzoziemcu,
wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej należy złożyć:
- wjeżdżając na terytorium RP w toku kontroli granicznej na przejściu granicznym,
- na terytorium RP - w dowolnym oddziale lub Placówce Straży Granicznej,
- w strzeżonym ośrodku, zakładzie karnym, areszcie dla cudzoziemców lub areszcie śledczym - za pośrednictwem komendanta oddziału Straży Granicznej albo komendanta placówki Straży Granicznej obejmującego terytorialnym zasięgiem działania siedzibę strzeżonego ośrodka, aresztu dla cudzoziemców, aresztu śledczego lub zakładu karnego.
W przypadku gdy z przyczyn leżących po stronie organu Straży Granicznej nie jest możliwe przyjęcie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na formularzu w dniu, w którym cudzoziemiec stawił się osobiście w siedzibie tego organu i zadeklarował zamiar złożenia takiego wniosku, organ Straży Granicznej informuje cudzoziemca w języku dla niego zrozumiałym o terminie i miejscu przyjęcia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej oraz sporządza protokół z tej czynności.
Wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej należy złożyć osobiście.
W przypadku gdy jesteś:
- osobą niepełnosprawną,
- osobą w podeszłym wieku,
- kobietą ciężarną,
- osobą samotnie wychowującą dziecko
- osobą przebywającą w: pieczy zastępczej, szpitalu, areszcie śledczym lub zakładzie karnym
- i nie możesz stawić się osobiście w siedzibie organu Straży Granicznej, pisemna deklaracja zamiaru złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej może być złożona za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896, 1933 i 2042) lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).
Po złożeniu wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, cudzoziemiec jest obowiązany, przekazać swój dokument podróży do depozytu Szefowi Urzędu, za pośrednictwem organu Straży Granicznej, który przyjął wniosek. Po przyjęciu wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej cudzoziemcowi wydawane jest tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca. Zaświadczenie tożsamości w okresie swojej ważności potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia go i małoletnie dzieci objęte tym zaświadczeniem do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do zakończenia postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej decyzją ostateczną.
Osoba ubiegająca się o udzielenie ochrony międzynarodowej w trakcie trwania całej procedury
powinna pozostać na terytorium Polski.
Pamiętaj!
Straż Graniczna jest organem przyjmującym wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Organem (I instancji) rozpatrującym wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej jest Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.