Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Wietnamczycy podawali się za obywateli Tajwanu - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wietnamczycy podawali się za obywateli Tajwanu

Ewa Gajewska
17.04.2018

Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje cudzoziemców, którzy posługiwali się podrobionymi tajwańskimi paszportami.

15 kwietnia na katowickim lotnisku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach–Pyrzowicach zatrzymali dwoje cudzoziemców, którzy podawali się za obywateli Tajwanu. Mężczyzna i kobieta przylecieli do Polski z Aten i w trakcie legitymowania okazali tajwańskie paszporty. Dokumenty, którymi posługiwali się cudzoziemcy odbiegały od oryginału. Podczas przeprowadzonej analizy tajwańskich paszportów okazało się, że są one podrobione. W trakcie przesłuchania, w obecności tłumacza obcokrajowcy podali swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Byli to Wietnamczycy. Celem ich podróży były Niemcy, gdzie chcieli podjąć pracę. Podrobione tajwańskie paszporty nabyli w Wietnamie. Za możliwość nielegalnego przedostania się z Wietnamu do Niemiec każde z nich zapłaciło ponad 20 tysięcy dolarów.

Cudzoziemcom zostały postawione zarzuty posłużenia się podrobionym dokumentem paszportowym, spersonalizowanym na inne dane osobowe. Obywatele Wietnamu przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu oraz złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Równolegle Straż Graniczna wszczęła postępowanie administracyjne dotyczące wydania decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu.

zdj. Śląski OSG

do góry