Mężczyzna przebywał w Polsce w celach turystycznych. Będąc pod wpływem alkoholu, wszczął awanturę w miejscu zakwaterowania, zakłócając porządek publiczny oraz nocny wypoczynek pozostałych gości. W trakcie interwencji 21 lipca, okazało się, że nie posiada przy sobie żadnych dokumentów.
Sprawdzenia przeprowadzone przez funkcjonariuszy w dostępnych bazach danych wykazały, że obywatel Gruzji przebywa na terytorium Polski nielegalnie. Ustalono również, że wcześniej dopuścił się szeregu wykroczeń drogowych, w tym kierował pojazdem po użyciu alkoholu oraz bez wymaganych uprawnień.
W związku z nielegalnym pobytem oraz rażącym lekceważeniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa wobec cudzoziemca wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Jeszcze tego samego dnia Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem wydał decyzję zobowiązującą obywatela Gruzji do powrotu, orzekając jednocześnie zakaz ponownego wjazdu na terytorium Polski oraz pozostałych państw strefy Schengen na okres 7 lat.
Na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Nowym Targu cudzoziemiec został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, gdzie będzie oczekiwał na wykonanie decyzji o przymusowym powrocie.

