Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Przemycali papierosy drogą powietrzną - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Przemycali papierosy drogą powietrzną

20.04.2026

Trzech mężczyzn przemycających papierosy z Białorusi do Polski zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej. Zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach zatrzymali 2 obywateli Białorusi oraz 1 obywatela Polski, którzy w rejon miejscowości przygranicznych przyjechali celem odebrania kontrabandy przemyconej z Białorusi do Polski, za pomocą bezzałogowych statków powietrznych tzw. dronów. W trakcie prowadzonych czynności ujawniono 4 pakunki zawierające papierosy z białoruską akcyzą o szacunkowej wartości 95 tys. zł.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty z kodeksu karnego skarbowego, a także z ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, jak również z ustawy o prawie lotniczym. Za zarzucane im czyny grozi nie mniej niż trzy lata pozbawienia wolności.

Cała trójka decyzją sądu została aresztowana na okres 3 miesięcy. W związku z posiadanym przez 2 obywateli Białorusi zezwoleniem na pobyt stały na terytorium Polski, Komendant Placówki SG w Bobrownikach wystąpi do właściwego wojewody z wnioskiem o cofnięcie przedmiotowego zezwolenia, co w konsekwencji doprowadzi do ich wydalenia z terytorium Polski.

Od początku tego roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili papierosy przemycone drogą powietrzną z Białorusi do Polski o łącznej szacunkowej wartości ponad 4,2 mln zł. Zatrzymano 19 osób trudniących się tym nielegalnym procederem.

 

  • Zatrzymani mężczyźni i ujawniony towar
    Zatrzymani mężczyźni i ujawniony towar
  • Zatrzymani mężczyźni i ujawniony towar
    Zatrzymani mężczyźni i ujawniony towar
  • Zatrzymani mężczyźni i ujawniony towar
    Zatrzymani mężczyźni i ujawniony towar
do góry