Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Zmiana gate’u, fałszywy paszport i szybka reakcja funkcjonariuszy Straży Granicznej - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

Zmiana gate’u, fałszywy paszport i szybka reakcja funkcjonariuszy Straży Granicznej

Dawid Siwicki
04.03.2026

Wyjątkową czujnością wykazali się funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach, którzy podczas rutynowych działań zatrzymali do wyrywkowej kontroli młodego mężczyznę próbującego zmienić kierunek swojej podróży.

21-letni obywatel Albanii najpierw zgłosił się do odprawy na poranny lot do Belgradu, następnie po odprawie granicznej zmienił gate i podjął próbę wylotu do Irlandii. W trakcie oczekiwania na lot został wylegitymowany przez patrol strażników granicznych z krakowskiego lotniska. 

Mężczyzna podczas kontroli przedstawił jako autentyczny włoski dokument paszportowy oraz włoskie prawa jazdy, które prawdopodobnie były uprzednio podrobione na wzór oryginalnych dokumentów. W toku dalszych działań ustalono, że 21-latek usiłował przekroczyć granicę Polski wbrew przepisom, posługując się podstępem polegającym na wykorzystaniu podrobionego dokumentu tożsamości oraz podrobionego prawa jazdy. Ponadto ujawniono u niego podrobiony na wzór oryginalnego włoski dowód osobisty. Cudzoziemcowi przedstawiono zarzuty usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy i posłużenia się dokumentami podrobionymi, a także zarzut przygotowania do posłużenia się jako autentycznym podrobionym dowodem osobistym. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Podrobione dokumenty zostały zabezpieczone jako dowód w sprawie.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach wydał wobec obywatela Albanii decyzję o zobowiązaniu do powrotu, orzekając zakaz wjazdu do Polski i obszaru Schengen na 3 lata.

  • Pojazd służbowy Straży Granicznej w tle samolot Pojazd służbowy Straży Granicznej w tle samolot
    Pojazd służbowy Straży Granicznej w tle samolot
do góry