Wczesnym rankiem 3 lutego systemy obserwacyjne wykryły podejrzany statek kierujący się w rejon polskich platform wydobywczych z wyłączonym systemem AIS i nieodpowiadający na wezwania radiowe. Z uwagi na brak kontaktu radiowego i identyfikację jednostki jako podejrzanej, Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej Morskiego Oddziału Straży Granicznej wysłał jednostki patrolowe SG-111 i SG-215 do przeprowadzenia kontroli. Ponadto, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej skierowała w rejon samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B Bryza. Podejrzany statek, w którego rolę wcielił się „Zodiak II” należący do Urzędu Morskiego w Gdyni, unikał kontaktu i poddania się kontroli przez jednostki MOSG kierując się niebezpiecznie szybko w rejon platformy wydobywczej. Straż Graniczna zwróciła się do Ministerstwa Obrony Narodowej o wsparcie Sił Zbrojnych RP w związku z zagrożeniem o charakterze terrorystycznym jakie stwarzała wroga jednostka.
Wsparcie zostało udzielone – w rejon zagrożenia udała się fregata rakietowa ORP „Gen. T. Kościuszko” oraz operatorzy jednostki specjalnej Formoza. Wykonując manewry wymuszające zatrzymanie oraz demonstrując groźbę użycia uzbrojenia artyleryjskiego doprowadzono do zatrzymania „podejrzanego” statku. Przy wsparciu Zespołu Lotniczego JW Grom na pokład weszli operatorzy Zespołu Bojowego JW Formoza. Po siłowym przejęciu i zabezpieczeniu statku, wkroczyły Grupa Kontrolna Fregaty Rakietowej oraz Grupa Kontrolna Kaszubskiego Dywizjonu SG w celu identyfikacji załogi i przewożonego ładunku.
Końcowe założenia zakładały, że zatrzymana jednostka zostanie odprowadzona pod nadzorem służb do najbliższego portu, gdzie funkcjonariusze dochodzeniowo-śledczy i technicy kryminalistyki MOSG przystąpią do dalszych czynności procesowych.
Ćwiczenie miało na celu doskonalenie procedur działania oraz współpracy w zakresie reagowania na militarne i niemilitarne zagrożenia morskiej infrastruktury krytycznej.
Zdjęcia: D. Przybysz i P. Leoniak 3FO MW