Konferencję zatytułowano „Budowanie potencjału społecznego i odporności wśród młodzieży w świetle współczesnych wyzwań zagrażających bezpieczeństwu wewnętrznemu”. Uczestniczyli w niej również Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Katarzyna Lubnauer, przedstawiciele Straży Granicznej, Policji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce.
Wiceminister SWiA Czesław Mroczek podkreślił, że obecne rozwiązania dotyczące kandydatów do służby w Straży Granicznej i Policji umożliwią pozyskanie jak największej liczby funkcjonariuszy i usprawnią efektywność prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych.
Przyjęte rozwiązania mają być zachętą do wstępowania do formacji osób, które są absolwentami tzw. klas mundurowych. Wprowadzone zmiany pozwolą tym samym na uzyskanie jeszcze wyższego stopnia profesjonalizmu przyszłych funkcjonariuszy.
Przepisy dotyczące oddziałów o profilu mundurowym zostały ujęte w Ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe na mocy Ustawy z dnia 1 października 2024 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej.
Zdjęcia MSWiA