- Tak jak dzisiaj na tym spotkaniu wigilijnym, tak w trudnych i ważnych momentach gromadzimy się w ramach wspólnoty rodzinnej, lokalnej i narodowej, by razem przeżywać doniosłe chwile i przełamywać problemy czy poważniejsze zagrożenia – powiedział wiceminister Czesław Mroczek w Hali Stulecia we Wrocławiu.
Wiceminister zaznaczył, że najtrudniejsze chwile walki z żywiołem są już za nami. Teraz trwa odbudowa domów i zniszczonej infrastruktury. Podziękował wszystkim zaangażowanym w walkę z powodzią za pełną mobilizację oraz szybką reakcję, kiedy trzeba było ratować życie, zdrowie i mienie. Podkreślił przy tym bardzo dobrą współpracę służb podległych MSWiA i wojska.
- Składam serdeczne podziękowania, w imieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, panu wicepremierowi i wszystkim żołnierzom. To, co działo się tutaj w ramach akcji ratunkowej, teraz dzieje się w ramach procesu odbudowy – powiedział wiceszef MSWiA. - To dobra współpraca żołnierzy i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej. To jest przykład tego, jak państwo powinno działać w sytuacjach zagrożenia czy niebezpieczeństwa – dodał.
Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył także, że kluczowe znaczenie ma ścisła współpraca z administracją rządową i samorządową, oparta na zaufaniu i sprawnej koordynacji działań.
Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński powiedział, że odwiedzając zalane miejscowości często słyszy od ludzi i lokalnych samorządowców, że bez strażaków, Policji i wojska proces odbudowy nie byłby możliwy. - Przetrwaliśmy ten pierwszy, najbardziej gorący okres odbudowy. To wtedy trzeba było naprawiać infrastrukturę krytyczną, uruchamiać szkoły, przedszkola, przywracać poczucie normalności - mówił.
Udział służb podległych MSWiA w walce z powodzią
W działania na terenach dotkniętych przez powódź zaangażowanych było tysiące policjantów i strażaków PSP i OSP.
- Praktycznie z terenu każdej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej była chęć wsparcia, pomocy. Musimy pamiętać o wszystkich, którzy podjęli ten wysiłek, by wspierać tych, którzy tutaj, na tym terenie zostali poszkodowani. I to wsparcie trwa do dziś – zaznaczył wiceszef MSWiA.
Również funkcjonariusze Straży Granicznej aktywnie uczestniczyli w działaniach w rejonach dotkniętych przez powódź. Pomagali w umacnianiu i monitorowaniu wałów przeciwpowodziowych oraz ocenie stanu rzek, zabezpieczali mienie na terenach zalewowych, wspierali służby zarządzania kryzysowego, Państwową Straż Pożarną oraz Policję.
- To, czego pragnęli ludzie w sytuacji zagrożenia powodziowego, to zobaczyć mundur strażaka, mundur żołnierza, mundur policjanta. Za to chciałbym wam podziękować, bo to wy jesteście autorami tego, że mogliście pomóc, że pomagaliście z otwartym sercem i z jak największą empatią wobec tych, którzy tej pomocy potrzebowali – podkreślił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Źródło: MSWiA