Na terenie Warszawy i okolic funkcjonariusze z PSG w Warszawie 17 października skontrolowali 10 cudzoziemców pod kątem celu i warunków ich pobytu w naszym kraju. W przypadku siedmiu osób stwierdzono naruszenia przepisów pobytowych. Byli to obywatele Zimbabwe, Wietnamu, Ukrainy oraz trzyosobowa rodzina z Egiptu. Większość skontrolowanych cudzoziemców nie wykonała decyzji zobowiązujących do powrotu tzn. nie opuściła terytorium RP we wskazanym w decyzji terminie, nadal pozostając w Polsce nielegalnie.
Jedną z takich osób był obywatel Ukrainy zatrzymany w podwarszawskim Raszynie, który uchylał się od zrealizowania decyzji powrotowej wydanej na początku tego roku przez PSG w Zgorzelcu. Mężczyzna podejrzany był o pomocnictwo w ułatwianiu nielegalnego transportu cudzoziemców ze wschodniej granicy przez terytorium RP do Niemiec. Ukrainiec po zatrzymaniu został przekonwojowany do i przekazany stronie ukraińskiej.
Wśród zatrzymanych było również dwóch obywateli Wietnamu, jeden z nich nie miał żadnego dokumentu pobytowego, poza unieważnioną litewską kartą pobytu, drugi z kolei - wyłudził pobyt tolerowany przedstawiając urzędnikowi fałszywe dane osobowe oraz nie zrealizował decyzji zobowiązującej do powrotu. Wobec obu mężczyzn czynności administracyjne trwają.
Funkcjonariusze z warszawskiej placówki Straży Granicznej ujawnili również wczoraj trzyosobową rodzinę z Egiptu. Cudzoziemcy przebywali w Polsce nielegalnie bez tytułów pobytowych, po odmowie udzielenia im ochrony międzynarodowej przez Szefa Urzędu Do Spraw Cudzoziemców. Wobec nich zostały wszczęte postępowania zobowiązujące do powrotu oraz przyjęte kolejne wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Po wydaniu im Tymczasowych Zaświadczeń Tożsamości Cudzoziemca (TZTC) opuścili pomieszczenia służbowe.
Od stycznia 2024 roku funkcjonariusze z aglomeracyjnej Placówki Straży Granicznej w Warszawie przeprowadzili blisko 1100 kontroli legalności pobytu cudzoziemców, zatrzymując 425 osób, które naruszyły przepisy pobytowe w naszym kraju.