Ekspozycję historyczną poprzedziło złożenie wieńców ku pamięci żołnierzy KOP na mogiłach w Wytycznie oraz we Włodawie. Bohaterom poległym podczas obrony Polski w 1939 roku, oddali cześć: płk SG Piotr Grytczuk Zastępca Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Pan Marcin Gapski Dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie, przedstawiciele władz samorządowych z Włodawy i Urszulina, Nadleśnictwa Sobibór i przybyli na miejsce funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Wystawa plenerowa poświęcona Korpusowi Ochrony Pogranicza została zaprezentowana przed siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej przy Placu Litewskim w Lublinie. Pokaz poświęcony KOP ma na celu nie tylko przypomnienie o heroicznych czynach tej formacji, ale także ukazanie jej wpływu na współczesną tożsamość narodową. Prezentacja zdjęć żołnierzy oraz ich codziennej służby w KOP pozwala na lepsze zrozumienie roli, jaką odegrała ta formacja w historii Polski.
Upamiętnienie formacji, jaką był Korpus Ochrony Pogranicza, jest istotne dla edukacji historycznej młodzieży oraz budowania więzi społeczeństwa z historią i tradycją narodową.