Główny element uroczystości stanowił okolicznościowy wykład poświęcony Korpusowi Ochrony Pogranicza przybliżający społeczną działalność formacji, apel poległych oraz otwarcie repliki przejścia granicznego. Prelekcję wygłosił ppłk SG dr Artur Ochał - znawca polskich formacji granicznych, na co dzień związany z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie, a dopełnieniem uroczystości był pokaz przebiegu służby garnizonowej i patrolowej żołnierzy KOP zaprezentowany przez Grupę Rekonstrukcyjną Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu.
Replika przejścia granicznego z okresu międzywojennego to szkoleniowo-edukacyjny projekt Wyższej Szkoły Straży Granicznej, który powstał we współpracy z Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Michalickim Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.
Celem rekonstrukcji fragmentu granicy polsko-niemieckiej w Prusach Wschodnich (tzw. występu suwalskiego), który jako jedyny był ochraniany przez KOP (od 1 listopada 1927 do stycznia 1939 r.) oraz rzetelnie odtworzonego wyglądu i wyposażenia posterunku KOP jest popularyzowanie przez Wyższą Szkołę Straży Granicznej wiedzy na temat historii polskich formacji granicznych, w tym szczególnie Korpusu Ochrony Pogranicza (1924-1939) oraz edukacja funkcjonariuszy, studentów, młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej. W ramach projektu będą realizowane zajęcia edukacyjne, wykłady, wieczornice, inscenizacje historyczne i wydarzenia patriotyczne oraz apele pamięci.