Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej 7 cudzoziemców zatrzymanych w ramach akcji Joint Action Days - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

7 cudzoziemców zatrzymanych w ramach akcji Joint Action Days

Krzysztof Grzech
05.06.2024

W ramach europejskiej akcji Joint Action Days (JAD), ukierunkowanej na zwalczanie zorganizowanej przestępczości w zakresie handlu ludźmi, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Warszawie współdziałając z policjantami z Komisariatu Policji Warszawa Wawer przeprowadzili kontrole legalności pobytu cudzoziemców na terenie stolicy. Jej efektem było zatrzymanie 7 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe w na

Joint Action Days to cykliczna wspólna operacja służb na terenie całej Polski i Europy koordynowana przez Europol, a ukierunkowana na zwalczanie zorganizowanej i poważnej przestępczości, m.in. handlu ludźmi w zakresie seksualnego wykorzystania, zmuszania do popełniania przestępstw oraz żebractwa.

Wczorajsze zatrzymania cudzoziemców miały miejsce pod czterema adresami na terenie Warszawy. W wyniku podjętych kontroli legalności pobytu warszawscy funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zatrzymali siedmiu cudzoziemców – czterech Gruzinów, Kirgiza, Uzbeka i Ukraińca. Mężczyźni przebywali w Polsce wbrew obowiązującym przepisom – nie posiadali wiz ani innych ważnych czasowo dokumentów pobytowych, niektórzy z nich dostali się do Polski nielegalnie podróżując samochodem z Węgier. Obywatele Gruzji nie opuścili terytorium naszego kraju mimo, że ich status pobytowy przestał być legalny, dodatkowo dane jednego z mężczyzn figurowały - w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany, gdyż został skazany prawomocnym wyrokiem w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w systemie SIS II - jako osoby, której należy odmówić wjazdu lub pobytu w strefie Schengen, ponieważ po otrzymaniu decyzji do opuszczenia Polski, powrócił do Gruzji, gdzie zmienił swoje dane przyjmując nazwisko żony, po czym z powrotem przekroczył granicę RP podstępem na podstawie nowego paszportu.

Z kolei obywatel Ukrainy podczas kontroli przedstawił mundurowym sfałszowane ukraińskie prawo jazdy. Wszczęto wobec niego postępowanie przygotowawcze, przedstawiając zarzut za czyn z art. 270 § 1 kk. do którego się przyznał, odmawiając złożenia wyjaśnień. 

Wobec Gruzinów, ob. Ukrainy oraz Kirgiza i Uzbeka rozpoczęto postępowania administracyjne, w pięciu przypadkach zakończone wydaniem decyzji zobowiązujących do powrotu oraz zakazem ponownego wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen przez okres od 6 miesięcy do roku. Czynności w stosunku do jednego z obywateli Gruzji i ob. Ukrainy trwają. Wobec Gruzina dodatkowo zostanie skierowany wniosek do sądu o umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców.

  • EUROPOL
    EUROPOL
do góry