Działalność powyższej grupy przestępczej miała na celu wykorzystanie firm nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej oraz podrobionych dokumentów do uzyskania wiz przede wszystkim na pracę, wiz wydawanych w celu odwiedzin oraz objętych programem Poland Business Harbour.
Postępowanie przygotowawcze nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Łódź-Śródmieście wszczęte zostało w związku z zawiadomieniem przesłanym z Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Brześciu. Firma outsourcingowa do wniosku o wydanie polskiej wizy krajowej dołączyła bowiem oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wystawione przez podmiot nieświadczący usług w zakresie pracy tymczasowej. W wyniku czynności wykonanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Łodzi ustalono, że dokument nigdy nie został wydany przez wskazaną spółkę. W związku z tym ustalono, że osoba składająca dokumenty posłużyła się przed Konsulem RP w Brześciu sfałszowanym dokumentem.
Dalsze czynności pozwoliły potwierdzić fikcyjność wystawianych oświadczeń, jak również pozorność i fikcyjność prowadzonych działalności gospodarczych, które były wykorzystywane do popełnienia przestępstwa. Ustalono, że zorganizowanej grupie przestępczej udało się zorganizować nielegalne przekroczenie granicy dla co najmniej 2000 osób. Sprawa jest rozwojowa, planowane są dalsze zatrzymania.