Razem z innymi osobami z uzyskanych w ten sposób środków finansowych przekazał w kryptowalutach co najmniej 30 mln dolarów amerykańskich do organizacji terrorystycznych: zbrojnego skrzydła Hezbollahu i Palestyńskiego Dżihadu. Śledztwo prowadzone jest przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.
Syryjczyk został zatrzymany w trakcie skoordynowanych przez Europol działań prowadzonych równocześnie w ośmiu państwach Europy. Była to realizacja tzw. Common Action Day, podczas którego w Polsce, Niemczech, Niderlandach, Litwie, Łotwie, Estonii, Szwecji zatrzymano głównych organizatorów nielegalnej migracji. W akcji w kraju wpadło 5 osób, w tym 2 na gorącym uczynku przerzutu 10 nielegalnych migrantów.
Jak ustalili śledczy, 33-letni Syryjczyk był założycielem i członkiem zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, która od marca 2021 r. do listopada 2023 r. przerzuciła 3,5 tys. osób, m.in. z Syrii, Jemenu i Iraku do Białorusi. Cudzoziemcy trafiali następnie do Polski i dalej do państw Europy Zachodniej. Rolą mężczyzny było także prowadzenie rozliczeń finansowych na potrzeby swojej i innych grup przestępczych operujących na dużą skalę w Polsce i Europie. Według wstępnych wyliczeń, z organizowania przerzutu ludzi przez granicę obywatel Syrii uzyskał korzyść majątkową w kwocie co najmniej 1,67 mln euro, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Terenem działań grupy była Polska, Białoruś, Niemcy oraz państwa Bliskiego Wschodu: Iran, Jemen, Irak i Syria.
W krótkich odstępach czasu członkowie grupy w ramach ustalonego podziału ról gromadzili i przekazywali środki płatnicze w zamiarze sfinansowania przestępstw o charakterze terrorystycznym. Według wstępnych szacunków, skala przepływu kryptowalut na ujawnionych portfelach oscyluje w okolicach 581 mln dolarów. Z tej kwoty około 30 mln dotyczyło transferów powiązanych z kontami zbrojnego skrzydła Hezbollalhu i palestyńskiego Dżihadu.
Dzięki żmudnej pracy śledczych z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie spersonalizowano osobę głównego podejrzanego w sprawie, 33-letniego Syryjczyka. Ustalono także miejsce jego przebywania w Niemczech, gdzie został zatrzymany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Mężczyzna czeka na decyzję niemieckiego sądu w sprawie przekazania do Polski. Przedstawione zostaną mu zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania nielegalnej migracji i finansowania terroryzmu. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.
zdj. Archiwum SG