Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela, którą odprawił kard. Kazimierz Nycz.
Następnie na Placu Zamkowym odbyły się uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W obchodach udział wzięli najwyżsi urzędnicy państwowi. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy obecny był marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, oraz prokurator generalny, minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Obecni byli parlamentarzyści, członkowie rządu, przedstawiciele konstytucyjnych organów państwa, instytucji państwowych oraz generalicji.
Prezydent Duda w swoim przemówieniu zaznaczył, że „Za wszelką cenę trzeba bronić polskiej suwerenności i polskiej niepodległości, to jest dzisiaj nasz największy obowiązek, najważniejszy ze wszystkich”.
Święto Narodowe Trzeciego Maja zostało ustanowione zaraz po uchwaleniu w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Jednak przed upadkiem Rzeczypospolitej obchodzono je tylko raz. Przywrócono je u zarania niepodległości Państwa Polskiego w 1919 roku i po raz drugi w 1990 roku. Upamiętnia ono dążenie pokoleń Polaków nie tylko do odzyskania i utrzymania pełnej podmiotowości i suwerenności, ale także starania o unowocześnienie i uporządkowanie swojego kraju. Mimo że nigdy niezrealizowana w pełni, uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była podstawą programową polskich ruchów narodowowyzwoleńczych i reformatorskich, wskazując, że warunkiem niepodległości Polski musi być jej sprawiedliwe i nowoczesne urządzenie.
Jako symbol dążeń Polaków Konstytucja 3 Maja była znienawidzona przez okupantów i zaborców, a samo święto zwalczane zarówno w okresie zaborów, okupacji, jak i w okresie PRL.
Zdjęcia: mjr SG Krzysztof Grzech/ZP KGSG