Czynności procesowe były wykonywanie na polecenie Prokuratury Regionalnej w Krakowie. W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych osób, dokonano zabezpieczenia znacznej ilości sprzętu komputerowego, telefonów komórkowych oraz pieniędzy w gotówce w kwocie przekraczającej 1 mln zł.
Była to kolejna realizacja sprawy mającej związek z serwisem Genesis Market, którego działalność opierała się na handlu online skradzionymi profilami użytkowników Internetu i ich poufnymi danymi, w tym odciskami palców. Cyberprzestępcy w głównej mierze komunikowali się między sobą za pomocą popularnych komunikatorów internetowych. Działalność, tego uważanego za jeden z największych serwisów sprzedających hakerom na całym świecie skradzione dane uwierzytelniające do kont, została zakończona w kwietniu 2023 r. w wyniku międzynarodowej operacji pod kryptonimem „CookieMonster”. W efekcie tej operacji, nielegalny serwis wraz z jego infrastrukturą został wyłączony, a część jego użytkowników zatrzymana.
Dotychczas w tej sprawie w ramach przeprowadzonych czynności dokonano:
- 55 przeszukań, w trakcie których zabezpieczono znaczną ilość sprzętu komputerowego, telefony komórkowe oraz pieniądze w różnej walucie;
- zatrzymano 32 osoby, z czego 31 osobom przedstawiono łącznie 65 zarzutów w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, bezprawnego wytwarzania, pozyskiwania i zbywania programów komputerowych oraz podrabiania dokumentów;
- dokonano zajęcia mienia w postaci pojazdów, nieruchomości oraz pieniędzy w gotówce i na rachunkach bankowych na kwotę ponad 2 mln zł.
zdj. Karpacki OSG