Straż Graniczna Komenda Główna Straży Granicznej Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę motocykli z napędem elektrycznym - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę motocykli z napędem elektrycznym

Konrad SZWED
18.09.2023

Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym. Formacja podpisała umowę na zakup motocykli amerykańskiej marki ZERO MOTORCYCLES .Koszt jednego z nich to 85 tys. zł.

W ubiegłym tygodniu formacja zawarła umowę na dostawę 14 motocykli z napędem elektrycznym marki ZERO MOTORCYCLES model FZ ZF7.2 o wartości prawie 1,2 mln zł. Motocykle już na początku grudnia mają trafić do funkcjonariuszy SG, głównie do oddziałów na granicy zewnętrznej.

Motocykle z napędem elektrycznym to nowość we flocie pojazdów SG. Z uwagi na fakt, iż formacja angażuje się w ochronę środowiska pojazdy docelowo planuje się użytkować w ochronie granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną UE w szczególności na obszarach ekologicznie chronionych, tj.: parkach narodowych, krajobrazowych itp. Zakupione pojazdy z napędem elektrycznym cechuje w szczególności możliwość skrytej eksploatacji w warunkach służby (nie powodują nadmiernego hałasu w przypadku cichego dotarcia do wyznaczonego miejsca służby), czynniki takie jak, niższe koszty eksploatacji, wpływ na proces zaopatrzenia oraz przechowywania paliw w placówkach SG, a także szeroko rozumiana ochrona środowiska naturalnego w postaci ograniczenia emisji spalin i hałasu.

Zakup motocykli finansowany ze środków "Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022 – 2025”.

zdj. BTiZ KGSG

  • Motocykle elektryczne ZERO MOTORCYCLES model FZ ZF7.2
    Motocykle elektryczne ZERO MOTORCYCLES model FZ ZF7.2
  • Motocykle elektryczne ZERO MOTORCYCLES model FZ ZF7.2
    Motocykle elektryczne ZERO MOTORCYCLES model FZ ZF7.2
  • Motocykle elektryczne ZERO MOTORCYCLES model FZ ZF7.2
    Motocykle elektryczne ZERO MOTORCYCLES model FZ ZF7.2

Elektryczne motocykle to nowość w formacji, ale Straż Graniczna posiada już jednoślady. Obecnie eksploatowanych jest około 360 sztuk motocykli różnych marek m.in.: Honda, Aprilla, Kawasaki, Rieju czy KTM wyposażonych w silniki spalinowe o pojemności od 125 cm3 do 1000 cm3. Motocykle wykorzystywane są nie tylko do patrolowania trudno dostępnych terenów przygranicznych, ale również do zwalczania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji na odcinkach autostrad czy dróg szybkiego ruchu.

film: Zespół Prasowy KGSG

do góry